ג'ק לונדון
ג'ק לונדון

מספר אמריקני. שמו האמיתי: ג'ון גריפית צ'ייני. נולד בסך פרנסיסקו (קליפורניה, ארה"ב) ב-12 בינואר 1876, בנם הבלתי חוקי של נווד אירי ונערה אמריקנית. משחר ילדותו גדל בתנאי עוני, שוטט ברחובות ונאבק על קיומו. הוא מכר עיתונים, עסק בדיג, ארח לחברת יורדי ים ומבריחים, שירת במשמר-החופים, היה ספן באוקיינוס ונווד בכבישי צפון אמריקה. פעמים אחדות נעצר בעוון שוטטות. בגיל 19 נכנס ללמוד באוניברסיטת קליפורניה, אך במהרה גילה שספסל-הלימודים לא נועד לו, נתקף ב'בהלה לזהב' ויצא לחפש את מזלו באלסקה. כל אותן שנים היה שטוף בקריאה, ולאחר שובו לעירו בחוסר כל אך עשיר בחוויות, החליט להיות לסופר. אז הסתגר בחדרו שבעליית-הגג, כתב בקדחתנות 1,500 מלים ביום והציף את מערכות העיתונים בסיפוריו, שרובם ככולם הושבו לו. ב-1898 נדפס סיפורו הראשון, "אדם בדרך", תמורתו קיבל 5 דולר. מאז התחילה ההצלחה להאיר לו פנים, עד שנעשה לסופר האמריקני הפופולרי ביותר ובעל שכר-הסופרים הגבוה ביותר. ב-1904 נשלח לשמש כתב צבאי במלחמת רוסיה-יפן. מדי פעם נהג לצאת להפלגות ולבקר במשכנות-עוני בארצות שונות כדי למצוא נושאים והשראה לסיפוריו, בהם ביטא את דעותיו החברתיות. בעיצומה של מלחמת-העולם הראשונה, והוא בשיא תהילתו, נתקף דיכאון. הוא חש שכשרונו נוטש אותו: גם חיי משפחתו והמשק שבנה לעצמו נהרסו. אז התמכר יותר ויותר לשתיה, עד שהתאבד בחוות גלן אלן (קליפורניה) ב-22 בנובמבר 1916.

אותנטיות כובשת לב מאפיינת את סיפורי ההרפתקאות של ג'ק לונדון, המצטיינים ברובם בעלילה דרמטית רצופת אירועים מסעירים, בסגנון נמרץ רב-חיות, שהוא עתים מחוספס ועתים פיוטי, ובשלל דמויות יוצאות דופן, הלקוחות מן המציאות שהכיר. הוא היה אמן בתיאור מלחמת האדם עם סביבתו ומאבקו בפגעי טבע ובפגעי אדם, תוך הזדהות שלמה כמעט עם גיבוריו. לא פעם שיבץ בסיפוריו הטפה נלהבת לרעיונות חברתיים חדשים. לעתים ניכרים בכתיבתו אותות חיפזון, או הזנחת הצד האמנותי: אך הקוראים הצעירים – שהם כיום קוראיו העיקריים – נכבשים על-ידי האירועים הגודשים את סיפוריו ועל-ידי רוח המאבק ואי-הכניעה הנושבת בהם. ספריו.

מקור: אתר "הרפתקה"


מחיר:
25.00 ש"ח
המגפה הסמוקה
בשנת 2073, שישים שנה אחרי האסון העולמי שגרמה "המגֵפה הסמוּקה", מנסה פרופסור לספרות אנגלית, זקן בן שמונים ושבע, בין הבודדים ששרדו במגפה, לספר לנכדיו הפראים בפירוט מצמרר את השתלשלות האירועים ואת ההתרחשויות המזוויעות שהתרחשו בעת שהעולם נחרב. הסב אינו פוסח אף לא על פרט אחד בסיפור הנורא הזה, אך במקביל, הוא מנסה להבהיר לנערים האלה, שכל מעייניהם נתונים להישרדות הפיזית היומיומית, את ערכם העצום ואת חשיבותם העליונה של זיכרון ותודעה כתנאים לקיום אנושי משמעותי.
מחיר:
28.00 ש"ח
עקב הברזל
"אנו נכתוש אתכם, מהפכנים, תחת העקב, ונדרוך לכם על הפרצוף. לנו העולם, אנחנו אדוניו, ושלנו הוא יישאר. ואשר לגדודי הפועלים, משחר ההיסטוריה הם התגוללו באשפתות, ואני מיטיב לקרוא את ההיסטוריה. הם יישארו באשפתות כל עוד נחזיק בשלטון". אם הייתה קיימת אי פעם `ספרות פרולטרית` שאינה מכוונת מלמעלה, ג`ק לונדון הוא אחד מנציגיה הבולטים. כיום נדיר למצוא סוג כזה של סיפורים: ה`נראטיבים`, ה`שיחים` ו`המדע הביקורתי` השתלטו על התודעה המהפכנית, ואילו את הפרולטרים חיסלו `עקבי הברזל` של בעלי תקשורת ההמונים. שוק האגדות העממיות נשלט ע"י הוליווד וספיחיה; וגיבורי האגדות העממיות משרתים תמיד את הכוחות האנטי מהפכניים. הגיבורים המהפכניים פינו את הבמה לשוורצנגרים. עקב הברזל ניצח.