א  ב  ג  ד  ה  ו  ז  ח  ט  י  כ  ל  מ  נ  ס  ע  פ  צ  ק  ר  ש  ת
מ. רובינסון
מ. רובינסון
ילידת ניו ג'רזי, גדלה בטמפה, פלורידה. לומדת לימודי דוקטורט בפסיכולוגיה, נשואה, חובבת מושבעת של ספרות רומנטית ואירוטית.
מידע נוסף
מ״מ סילבר
מ״מ סילבר
מידע נוסף
מאדאם דו שאטלה
מאדאם דו שאטלה
אמילי דה שאטלה (1749-1706) הייתה מדענית וסופרת צרפתייה.
נולדה בפריז למשפחת אצולה. אביה היה מזכירו של המלך לואי ה-14 והיא גדלה בחצר המלכות. משנפטר המלך בשנת 1715, חזרה לפריז עם משפחתה. בגיל 12 כבר ידעה לטינית ואיטלקית, ובהיותה בת 15 התחילה לתרגם את ורגיליוס לצרפתית. אחר כך למדה אנגלית ומתמטיקה. בשנת 1725 נישאה למרקיז דה שאטלה, שהיה מפקד חטיבה בצבא הצרפתי, אך נשארה קרובה לחצר המלכות בוורסאי ובפריז.
היא קראה את קיקרו ואת ורגיליוס בלטינית, את לוק וניוטון באנגלית, ותרגמה את ניוטון לצרפתית.
בשנת 1733 פגשה את וולטר בפריז. מכאן התפתחה בין השניים מערכת יחסים שנמשכה עד מותה. בשנת 1736 עזבה את פריז ואת בעלה וילדיה כדי להצטרף לוולטר שהתגורר בטירתו של בעלה (שאטו דה סירה) שבחבל קמפניה בצפון מזרח צרפת. בשנת 1738 הגישה את מועמדותה לפרס האקדמיה למדעים, ובשנת 1740 פרסמה את ספרה "יסודות הפיזיקה" שזכה להצלחה רבה בצרפת, בגרמניה ובאיטליה. בשנת 1746 כתבה את חיבורה המפורסם "מאמרים על האושר".
בשנת 1748 התאהבה בקצין צרפתי צעיר והרתה לו. למרות מאורע סוער זה, ופרידה ארוכה מוולטר, וולטר נשאר לידה עד מותה בשאטו דה סירה בשנת 1749, כמה ימים בלבד לאחר שילדה בת. הבת נפטרה בגיל שנה וחצי.

מקור: ויקיפדיה
מידע נוסף
מאורו קורונה
מאורו קורונה
מָאוּרוֹ קוֹרוֹנָה נולד ב-1950 בכפר קטן, התלוי על צלע הרי הדולומיטים, וחי שם עד היום. מגיל צעיר הצטיין כמטפס הרים ופרץ בכוחות עצמו דרך ראשונה לפסגות רבות. עבד כחוטב עצים וככורה במכרות של אבני שיש. בגיל 25 התחיל לפסל, תחילה בעץ, ואחר כך גם במתכת, וקנה לעצמו שם כפסל-אמן. בגיל 49 הוציא לאור את ספרו הראשון. מאז הניבה כתיבתו יותר מעשרים ספרים, רובם מתרחשים בהרים וביערות שבסביבת כפרו. ספריו זכו בפרסים ספרותיים יוקרתיים.
מידע נוסף
מאיה אדרי
מאיה אדרי
מאיה אדרי, 39, נשואה ואם לשלושה, מספרת על המשבר שחשבה שהוא נחלתם של אחרים ולעולם לא ייגע בה, תוך שהיא שוזרת לתוכו רומן מפתיע ומלא תשוקה. מאיה היא בלוגרית מצליחה בסלונה. "סערה מדברית" הוא רומן הביכורים שלה.
מידע נוסף
מאיה אלרואי בלקין
מאיה אלרואי בלקין
ילידת נהריה. בעלת תואר ראשון בקולנוע וטלוויזיה מאוניברסיטת תל-אביב. חיה ומתגוררת בתל-אביב.

ספרה הראשון "הבנה מאוחרת" ראה אור בהוצאת ידיעות אחרונות (2004)
מידע נוסף
מאיה בנקס
מאיה בנקס
מאיה בנקס, סופרת אמריקאית, מככבת בצמרת רשימות רבי המכר של "הניו־יורק טיימס" ו"יו.אס.איי. טודיי", ונמצאת במקום השלישי ברשימת סופרי הארוטיקה הנמכרים ביותר של "אמזון". מאיה בנקס פרסמה יותר מ־50 ספרים בסוגת רומנים אירוטיים, רומנים היסטוריים, סדרות רומנטיות עכשוויות ועוד. מאיה בנקס פעילה מאוד בעשור האחרון ונמנית עם הסופרות האהודות ביותר בז'אנר הרומנטי.
מידע נוסף
מאיה דנק
מאיה דנק
בעלת תואר שלישי בפסיכו־בלשנות, מרצה במכללת לוינסקי ובסמינר הקיבוצים וחוקרת במכון מחקר פרטי. זהו ספרה הראשון למבוגרים.
מידע נוסף
מאיה הפנר
מאיה הפנר
מידע נוסף
מאיה ערד
מאיה ערד
מאיה ערד נולדה בראשון לציון בינואר 1971 להוריה טובה ויוסף ערד. גדלה והתחנכה בקיבוץ נחל עוז ובראשון לציון. לאחר לימודי יסוד ותיכון בראשון לציון התגייסה לצה"ל ושירתה במדור הסברה של חיל החינוך, בו פגשה את רויאל נץ. מאיה למדה בלשנות ולימודים קלאסיים לתואר ראשון באוניברסיטת תל אביב ובלשנות לדוקטורט באוניברסיטת לונדון. לימדה באוניברסיטאות שונות, ביניהן הארוורד, ז'נבה וסנקט-פטרבורג. ספרה "מקום אחר ועיר זרה" זיכה אותה בפרס משרד החינוך ליצירת ביכורים, נבחר לחמישיית המועמדים הסופית לפרס ספיר לשנת 2005 והועלה כמחזה בתיאטרון הקאמרי (בבימוי אלדד זיו ומוסיקה מאת אלון אולארצ'יק). כיום מאיה מלמדת באוניברסיטת סטנפורד. נשואה לרויאל נץ ואם לשתי בנות.
מידע נוסף
מאיר גן-אור
מאיר גן-אור
מאיר גן אור יליד 48. אוסטריה. מורה משורר. מחזאי ובמאי. המחזה 'בנ גור יון', פרי עטו זכה במלגה מטעם קרן ערית חיפה ברמן. מחזהו 'בשר' הוצג בתאטרון 'הסמטה', בבימויו של שרון אלכסנדר. שיחק בו השחקן המנוח גדעון שמר ז"ל. שיריו התפרסמו ב'הליקון. וקשת חדשה'.

מידע נוסף
מאיר עוזיאל
מאיר עוזיאל
עיתונאי, סאטיריקן, מתרגם, סופר, איש במה ואיש תקשורת וטלוויזיה ישראלי.
מידע נוסף
מאירה ברנע־גולדברג
מאירה ברנע־גולדברג
מאירה‭ ‬ברנע-גולדברג‭ ‬היא‭ ‬מחברת‭ ‬רבי‭ ‬המכר‭ ‬"כמה‭ ‬רחוק‭ ‬את‭ ‬מוכנה‭ ‬ללכת"‭ ‬וספר‭ ‬הנוער‭ ‬"כראמל", ‬שניהם‭ ‬ראו‭ ‬אור‭ ‬בהוצאת‭ ‬כנרת‭.‬
ברנע-גולדברג‭ ‬כותבת‭ ‬זה‭ ‬שנתיים‭ ‬טור‭ ‬במאקו‭ ‬ומנחה‭ ‬קבוצות‭ ‬הורים‭ ‬ב‭"‬בית‭ ‬ליאור".‬
מידע נוסף
מאירה וייס
מאירה וייס
בעלת תואר פרופסור אמריטוס מהאוניברסיטה העברית, כיהנה כראש הקתדרה לסוציולוגיה של הרפואה, יו"ר לימודי המגדר ויו"ר האגודה האנתרופולוגית הישראלית.
לימדה באוניברסיטת ברקלי בקליפורניה כפרופסור-אורחת (2006-2005) ובאוניברסיטת בר-אילן (2008-2007).
מידע נוסף
מאריסה מאייר
מאריסה מאייר
מאריסה מאייר, גרה בטקומה, וושינגטון, עם בעלה ושלושת החתולים.
היא חובבת דברים גייקים ומאוהבת בסיפורים ומעשיות מגיל צעיר.
מידע נוסף
מארק אלדר
מארק אלדר
מידע נוסף
מארק בילינגהם
מארק בילינגהם
מידע נוסף
מארק טוויין
מארק טוויין
ג'רום לאבינגמארק טוויין הוא שם העט של סמואל לנגהורן קלמנס (1835-1910), אחד היוצרים החשובים והאהובים ביותר בספרות האמריקאית ובספרות העולמית בכלל. טוויין נולד בדרום ארצות הברית וגדל בעיירה חניבעל. בצעירותו עבד כנווט בספינות ששטו לאורך נהר המיסיסיפי ובהמשך דרכו התפרסם כעיתונאי וכמרצה. החיים בעיירה וההיכרות עם הנהר הגדול, על ההרפתקאות שהוא זימן, לצד הרשמים שהותירה מלחמת האזרחים האמריקאית, היו מקור השראה עיקרי למפורסמות שביצירותיו של טוויין. אלה כוללות את ״הרפתקאותיו של האקלברי פין״, ״הרפתקאות תום סויר״ ועוד רבות אחרות. בספריו משרטט טוויין בפיקחות, בהומור חי ובכלים סטיריים חדים את החברה האמריקאית הצעירה והמתפתחת ואת נפשותיהם של החיים בה.
מידע נוסף
מארק טווין
מארק טווין
סמואל לנגהורן קלמנס (1835-1910) הידוע יותר בכינויו מארק טוויין, היה סופר, עיתונאי, סאטיריקן, נווד, וממציא. מהדמויות הססגוניות ביותר שהעניקה התרבות האמריקאית לעולם. את שנות ילדותו העביר בעיירה חניבעל שעל גדות נהר המיסיסיפי. תקופה זו היא ששימשה השראה לשתיים מיצירותיו המפורסמות ביותר: הרפתקאות תום סויר והקלברי פין. כשבגר עבר לגור בקונטיקט שבצפון ארה"ב, שם כתב, בין השאר, גם את ינקי מקונטיקט בחצר המלך ארתור. טוויין נחשב לאחד הסופרים הגדולים ביותר של העידן המודרני, ווויליאם פוקנר אף הכריז עליו כעל "אבי הספרות האמריקאית".


מידע נוסף
מארק ספיץ
מארק ספיץ
מארק ספיץ הוא עיתונאי רוק, סופר ומחזאי, וכמובן חובב מוזיקה ומעריץ נלהב של דיוויד בואי.


מידע נוסף
מארק שברטון
מארק שברטון
מידע נוסף
מאתייה ריקאר
מאתייה ריקאר
נולד ב-1946. למד ביולוגיה מולקולארית במכון פאסטר בפריז וכתב דוקטורט בהדרכתו של המדען המהולל וחתן פרס נובל פראנסוא ז'אקוב. אחרי שנפגש במקרה עם מורה טיבטי בהודו החליט ב-1973 להקדיש את חייו לחיפוש רוחני, למד טיבטית, וב-1979 הפך לנזיר. את חינוכו המדעי הוא יישם בחייו החדשים, במחקר, עריכה ותרגום מטיבטית של כתבים בודהיסטיים רבים. הוא משמש מתורגמן לדלאי-לאמה ולמורים טיבטים אחרים בביקוריהם במערב. מאתייה ריקאר חי כיום בנפאל.
מידע נוסף
מבחר מתוך זנרין-קושו
מבחר מתוך זנרין-קושו
מידע נוסף
מג‘ד כיאל
מג‘ד כיאל
מַגְ‘ד כַּיַאל مجد كيّال

סופר ופובליציסט שגר בחיפה. נשלח בעבר למאסר בכלא הישראלי בעקבות סרבנותו לגיוס חובה.

מידע נוסף
מגי אוצרי
מגי אוצרי
מידע נוסף
מגי סטיווטר
מגי סטיווטר
מידע נוסף
מגי קוקס
מגי קוקס
מידע נוסף
מדלן קר
מדלן קר
מידע נוסף
מָהַשְוֵטָה דֵוִי
מָהַשְוֵטָה דֵוִי
מהשווטה דוי (ילידת 1926), סופרת ופעילה חברתית, נמנית על הסופרים החשובים הפועלים היום בהודו. דוי זכתה בפרסים רבים וחשובים בהודו ובעולם ולשבחים על כתיבתה רבת העוצמה ומלאת הדמיון.
אמא של אלף שמונים וארבע הוא ספרה המפורסם ביותר, והרומן הראשון שמתורגם לעברית מהשפה הבנגלית.
מידע נוסף
מו היידר
מו היידר
סופרת המתח שכבשה את העולם!
המניה של מו היידר בעלייה מתמדת. לאחר ההצלחה הבינלאומית, הוחלט על השקה מחודשת של סדרת הספרים של ג'ק קאפרי בשפת המקור האנגלית . ההדפסות המחודשות התמקמו ברשימות רבי המכר. אחרי שנים שבהן הייתה סופרת מוערכת, היא הופכת לדבר הגדול הבא ולהצלחה מסחרית ומוכיחה את מה שקוראי המתח ידעו מזמן, מו היידר הקדימה את זמנה והפכה לקלאסיקה.

מו היידר מספקת את אחד הבלשים המרתקים והפגומים של הז'אנר במרדף אחר יריב שמזכיר את חניבעל לקטר. ספריה זכו בפרס אדגר ותורגמו ב־25 מדינות. ארבעה מספריה נקנו לעיבוד קולנועי וג'ק קאפרי עומד להפוך לגיבור טלוויזיוני הנאבק ברשע ובטיפה המרה.
מו היידר עזבה את הבית בגיל 15. היא עבדה כברמנית, אשת אבטחה, מארחת במועדון בטוקיו, בימאית ומורה לאנגלית. היא בעלת תואר שני לכתיבה יוצרת ומתגוררת באנגליה עם בתה ובעלה שהוא שוטר בדימוס וכותבת את המשך עלילות ג'ק קאפרי.
מידע נוסף
מו יאן
מו יאן
מידע נוסף
מואיז בן הראש
מואיז בן הראש
מואיז (משה) בן הראש נולד בשנת 1959. עלה לארץ ב 1972. עסק בעבר ברפואה טבעית וגם בהנהלת חשבונות וכיום עוסק כמעט כל כולו בכתיבה ובתרגום. הוא פירסם את רומאנים: מפתחות לתטואן, חודש פריזאי, לוסנה, בשערי טנג'יר, אידילינו, דרזדן יכולה לחכות. פירסם עשרה ספרי שירה וספרי פרוזה. פירסם יותר מ 20 ספרים בעברית, אנגלית וספרדית. הוצאת דסטינו www.edestino.es בספרד הוציאה לאור את הרומאן שלו "בשערי טנג'יר" בגירסה ספרדית שנכתבה על ידי הסופר עצמו. בשנת 2009 זכה בפרס ראש הממשלה לסופרים. מבחר שירים ראשון בעברית "לא הולך לשום מקום" הופיע ב 2010 בהוצאת רסיס נהרה והוא כולל שירים מתוך שמונת ספרי שיריו . הספר זיכה את בן הראש בפרס יהודה עמיחי לשירה 2012.

מידע נוסף
מוטי ברייט
מוטי ברייט
מידע נוסף
מוטי רגב
מוטי רגב
מוטי רגב הוא סוציולוג של תרבות ואמנות אשר תחום התמחותו המרכזי הינו חקר המוזיקה הפופולרית. הוא מכהן כפרופסור לסוציולוגיה באוניברסיטה הפתוחה, ועומד בראש התכנית לתואר שני בלימודי תרבות. מחקרו הנוכחי עוסק במוזיקת פופ-רוק וגלובליזציה תרבותית.
מידע נוסף
מוטי שריר
מוטי שריר
מידע נוסף
מולי דוידוביץ
מולי דוידוביץ
מולי דוידוביץ, רפתן, מגדל כלבים וסופר. נשוי + חמש בנות, שלוש ביולוגיות ושתיים מאומצות. זהו ספר הביכורים שלו.
מידע נוסף
מולי פלג
מולי פלג
ד"ר מולי פלג הוא מרצה ליישוב סכסוכים ולתנועות חברתיות באוניברסיטת ראטגרז בניו ג'רזי. הוא משמש גם כעמית מחקר במרכז ליישוב סכסוכים באוניברסיטת סטאנפורד בארה"ב וחבר הועד המחקרי של נאט"ו. ד"ר פלג הירבה להופיע כפרשן אקטואליה בטלוויזיה וברדיו וכתב טורים פובליציסטיים בעיתונים יומיים ובאינטרנט. תכנית הרדיו האישית שלו "אסוציאציות" שודרה בהצלחה רבה במשך שנתיים ברדיו קול הקמפוס 106FM. מולי שימש כיועץ לענייני מנהיגות במרכז פרס לשלום ובמשרד ראש הממשלה. ובמשרד החוץ, שימש כיועץ למשא ומתן ודיאלוג מדיני. בין שאר פעולותיו כפעיל חברתי, היה מולי פלג ממקימי הסניף הישראלי של תנועת "קול אחד", תנועה לפיוס ישראלי-פלסטיני ומייסד פרויקט המנהיגות הצעירה שלה. הוא שימש גם חבר הועד העולמי של אגודת מרטין לותר קינג והיה ממיסדי האגף החברתי שלה- קהילות ללא גבולות.
מידע נוסף
מוניקה ג'יימס
מוניקה ג'יימס
מוניקה ג'יימס העבירה את שנות הנעורים שלה בקריאת יצירותיהם של אן רייס, ויליאם שייקספיר ואמילי דיקנסון. כשהיא לא כותבת, היא מנהלת את העסק הפרטי שלה, אבל היא דואגת לאזן תמיד בין השניים. היא אוהבת לכתוב סיפורים כנים מסעירים ובכך מקווה להטביע את חותמה על קוראיה, וההשראה שלה מגיעה מחיי היומיום. ספריה הם רבי־מכר באמזון ארצות הברית, בריטניה קנדה ואוסטרליה. מוניקה ג'יימס מתגוררת במלבורן, אוסטרליה, עם משפחתה הנפלאה והמון בעלי חיים. יש לה אובססיה קלה לחתולים, למלקחיים ולשפתונים והיא מתפללת בסתר להיות נינג'ה בסופי שבוע.
מידע נוסף
מונסראט אביו
מונסראט אביו
מונסראט אביו (טראגונה, קטלוניה 1918-2014) הייתה דמות-מפתח בספרות הקטלאנית העכשווית. שירתה מציעה עולם אינטימי ואנושי המתכתב עם הכוח והמוזיקליות שבמילה עצמה. אביו פרסמה שלושה-עשר ספרי שירה וזכתה בפרסים רבים.

ב-9 בספטמבר 2014 עת שכבה לנוח את מנוחת הצהריים נפטרה מונסראט אַבֶּיוֹ בגיל 96.
מידע נוסף
מורטן סטורם
מורטן סטורם
מידע נוסף
מורי אוגאי
מורי אוגאי
ד"ר מורי אוגאי, 1862 - 1922 ; רופא, קצין צבא בכיר, מתרגם, סופר ומשורר.

אוגאי נולד למשפחה אמידה בדרום מערב יפן. הודות לקשרי משפחתו ולכישרונו הגדול, כבר בגיל 19 היה רופא ושלט בארבע שפות, ביניהן גרמנית והולנדית. במסגרת תפקידו כקצין רפואה בצבא יפן הוא נשלח לגרמניה ללמוד על מערך הרפואה בצבא הפרוסי. במהלך שירותו הצבאי התקדם עד לתפקיד קצין רפואה ראשי בצבא יפן.

במהלך שהותו בגרמניה הוא השתתף בחיי הרוח והחברה של האליטה, ולמד להכיר ולאהוב ספרות מערבית ולתרגמה ליפנית.
על אף תחושת החופש שחווה הרחק מארצו ולמרות התאהבותו בספרות המערבית, המפגש עם המערב לא היה קל בעבורו. לצד החופש הוא חווה גם תחושה עמוקה של זרות, שמצד אחד חידדה את חושיו, אך מהצד האחר הייתה גורם טורד מנוחה, והדבר בולט ברבות מיצירותיו העוסקות במפגש בין יפן למערב.

בגרמניה הוא הכיר אישה והתאהב בה; דמותה רדפה אותו כל חייו והיא מופיעה כדמות הראשית בסיפור הראשון שפרסם אוגאי ב-1890 בשם "הרקדנית", ובו הוא עיבד את סיפור האהבה הטרגי שלהם, שהסתיים בשובו של אוגאי ליפן ובחתונתו עם אישה ממעמד גבוה שאמו בחרה בעבורו.
יש המצביעים על כך שגם בסיפור שבאסופה זו, שאותו כתב אוגאי זמן רב אחרי סיום הרומן, הוא עדיין ממשיך לעבד את החוויה ההיא.

יצירתו הנודעת "אווזי הפרא" תורגמה לעברית (הוצאת אוקינוס, 2001)
מידע נוסף
מורן חיימוביץ
מורן חיימוביץ
מורן חיימוביץ, יליד 1986, בוגר תואר ראשון בתסריטאות של אוניברסיטת תל אביב. מנסה לאזן בין עבודה במשרה מלאה, כתיבה והחיים.

זהו ספר הביכורים שלו והוא עומד לקראת פרסום רומן מדע בדיוני בשם "תחת שליטה".

שני סיפורים קצרים מפרי עטו התפרסמו באנתולוגייות "חיים בשוליים" ו-"סיפורים מסע" של הוצאת כתב.
מידע נוסף
מזל קאופמן
מזל קאופמן
ד"ר מזל קאופמן, מי שהיתה אשתו של המשורר עזריאל קאופמן, פועלת לשימור יצירתו והבאתה לדפוס (בין השאר ערכה והוציאה לאור את ספרו שמן העיזבון זמן בולע את עצמו, הוצ' 'נתן-נטע', 2005, והיתה שותפה לעריכת המבחר שעה אחת של שמש, הוצ' 'קשב לשירה', 2007). מזל עוסקת שנים רבות בהוראת ספרות ובהדרכת מורים. מאמריה, העוסקים בשירה ובפרוזה, פורסמו בבמות ספרותיות שונות.
מידע נוסף
מִיגֵל טורגה
מִיגֵל טורגה
הסופר, המשורר, המסאי והמחזאי מִיגֵל טוֹרְגָה נולד בשנת 1907 בכפר הקטנטן סָאוּ מַרְטִינְיוּ דָה אַנְטָה, במחוז ההררי והעני טְרָז-אוּז'-מוֹנְטֶשׁ שבצפון-מזרח פורטוגל. בתום שהות קצרה בסמינר לכמרים היגר בגפו, בגיל שלוש-עשרה, לברזיל, ושם התפרנס מעבודות חקלאיות ומימן בכוחות עצמו את המשך לימודיו. משחזר למולדתו, בשנת חייו השמונה-עשרה, השלים את לימודיו בתיכון ולמד רפואה באוניברסיטת קוּאִימְבְּרָה. אחרי שעבד במשך זמן מה כרופא במחוז הולדתו ובעיר לֶיְרִיָּה, פתח מרפאה בקוּאִימְבְּרָה, ובעיר זו חי עד מותו, בשנת 1995. בין השנים 1928 ל-1990 פרסם מִיגֵל טוֹרְגָה חמישה-עשר ספרי שירה, יותר מתריסר יצירות בסיפורת, שלושה מחזות וחמישה-עשר כרכים של יומן רחב יריעה הכולל סיפורת, שירה, כתיבה מסאית, זיכרונות ותיעוד. בתקופת הדיקטטורה הפשיסטית נרדף הסופר, והמשטרה החרימה לפרקים את ספריו. בשנת 1960 הוגשה מועמדותו לפרס נובל. רבים מספריו תורגמו, והוא מוכּר בעולם כאחד מחשובי הסופרים הפורטוגלים במאה העשרים.
מידע נוסף
מיה לוי־ירון
מיה לוי־ירון
מידע נוסף
מיטל בר זוהר
מיטל בר זוהר
מידע נוסף
מיטל נסים
מיטל נסים
ילידת חיפה, 1983. משוררת, עורכת ומורה לספרות. משנת 2006 משמשת עורכת בכתבי עת ספרותיים. שירתה עוסקת בהתמודדות אמיצה עם הפרעות אכילה, עם הפרעת טורדנות כפייתית, עם יחסי אם-בת ועם קשיי פרנסה של מורה מתחילה. שיריה פורסמו לראשונה בבמות ספרותיות שונות בהן מוסף הספרים של ידיעות אחרונות, מעין, עיתון 77, ynet, מוסף הספרות של עיתון הארץ, מאגמה ואלת המסטיק. כמו כן הם הוצגו בתערוכות שירה במוזיאון חיפה לאמנות, בבת ים ובשכונת הדר.

מידע נוסף
מייסאן חמדאן
מייסאן חמדאן
מַייסַאן חַמְדַאן ميسان حمدان

סטודנטית באוניברסיטת חיפה, לומדת שפה וספרות ערבית ולימודי מזרח אסיה. אקטיביסטית פוליטית ופמיניסטית.

מידע נוסף
מייסי טייטס
מייסי טייטס
מידע נוסף
מייסי ייטס
מייסי ייטס
מידע נוסף
מייקל אייגן
מייקל אייגן
מידע נוסף
מייקל אייזנברג
מייקל אייזנברג
מידע נוסף
מייקל ברוקס
מייקל ברוקס
מייקל ברוקס הוא דוקטור לפיזיקה קוונטית וכתב מדעי. בין השאר הוא הירצה באוניברסיטת קיימברידג' ובאוניברסיטת ניו יורק ופירסם כתבות בעיתונים כמו ה"גארדיין" וה"טיימז", והוא מכהן כיועץ לעיתון המדע הפופולרי הבריטי "ניו סיינטיסט" וכיושב ראש בדיונים בפסטיבל המדע בעיר ברייטון.
מידע נוסף
מייקל לוונטל
מייקל לוונטל
גדל באזור וושינגטון הבירה, בעל תואר ראשון בספרות מדארטמות' קולג' במדינת ניו המפשייר. עד כה פרסם ארבעה רומנים שקצרו את שבחי המבקרים וכן סיפורים קצרים שהתפרסמו במגזינים שונים ונכללו בכמה אנתולוגיות. לוונטל זכה במענקים מגופי תרבות שונים לאות הוקרה על עבודתו הספרותית. מתגורר כיום בבוסטון ומלמד כתיבה יוצרת באוניברסיטת לסלי במדינת מסצ'וסטס.
מידע נוסף
מייקל רידפאת'
מייקל רידפאת'
מייקל רידפאת' נולד באנגליה ב-1961 וכותב ספרי מתח. "מקום שם רובצים הצללים" הוא הספר הראשון בסדרה שגיבורה הוא מאגנוס ג'ונסון ומתרחשת באיסלנד.
מידע נוסף
מייקל שייבון
מייקל שייבון
מייקל שייבון נולד בעיר וושינגטון בשנת 1963. גדל והתחנך בקולומביה, מרילנד. את אהבתו לסיפורים מצוירים ירש כפי הנראה מסבו, טיפוגרף שעבד במפעל שהדפיס ספרי קומיקס. כיום הוא מתגורר בברקלי, קליפורניה, עם אשתו ושני ילדיהם.

סיפור קצר משל שייבון זכה בפרס או. הנרי, וההרפתקאות המדהימות של קוואליר וקליי זיכה אותו בפרס פוליצר לספרות יפה לשנת 2000 (עם עובד 2003).
ספרים נוספים בהוצאת עם עובד:
פתרון סופי, או: תעלומת התוכי החטוף (2006)
איגוד השוטרים היידים (2007), זכה בשלושת הפרסים החשובים בתחום המד"ב והפנטזיה: פרס הוגו, פרס נבולה ופרס לוקוס.
מסתרי פיטסבורג (2010)
אבירי הדרך (2011)
הסיפור המפתיע של מדהימן (2013)
טלגרף אווניו (2016)
מידע נוסף
מיכאל דימור
מיכאל דימור
מידע נוסף
מיכאל יורת והאנס רוזנפלדט
מיכאל יורת והאנס רוזנפלדט
מידע נוסף
מיכה גודמן
מיכה גודמן
ד"ר מיכה גודמן הוא חוקר מחשבת ישראל, מורה מן החוץ בחוג למחשבת ישראל באוניברסיטה העברית בירושלים,‏ עמית מחקר במכון הרטמן וראש המדרשה למנהיגות חברתית "עין פרת".
מידע נוסף
מיכל אדלר
מיכל אדלר
עו"ד מיכל אדלר, נשואה ואם לשניים.
אדלר היא בעלת תואר במדעי ההתנהגות עם התמחות בתקשורת,
סיימה לימודי משפטים במכללה למנהל ולימודי חוץ בניו יורק.
"יהלום" הוא ספר הביכורים שלה ו"פוקר פייס" - ספרה השני.
"מלכה לב אדום" הוא ספרה השלישי, ספר ההמשך של "פוקר פייס".
מידע נוסף
מיכל בוגין פינברג
מיכל בוגין פינברג
מידע נוסף
מיכל זמורה־כהן
מיכל זמורה־כהן
מיכל זמורה–כהן, מוזיקולוגית, נולדה בתל אביב בשנת 1926. בוגרת האקדמיה הארץ ישראלית למוזיקה בירושלים והחוג למוזיקולוגיה באוניברסיטת אופסאלה בשוודיה. כיהנה כראש מחלקת המוזיקה ברשות השידור בישראל, עמדה בראש האקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים ובראש מדור המוזיקה במשרד התרבות ושימשה מבקרת המוזיקה ב"הארץ". מומחיותה בתחום מחשבת המוזיקה. בין ספריה: המוסיקה - מבוא היסטורי, משמעויות במוסיקה: שיחות שביני לביני, רפרטואר אישי
והמוזיקה - שליחות ובשורה: אבני בנייה לאסתטיקה של המוזיקה.
מידע נוסף
מיכל סגל ארנולד
מיכל סגל ארנולד
חייתה בשמורות אינדיאניות בארה"ב בשנות התשעים. בעלת תואר דוקטור מאוניברסיטת פנסילבניה במדעי מדינה. הדוקטורט שלה עוסק בתנועה האינדיאנית המיליטנטית (American Indian Movement (AIM. היא עורכת דין בדיני חברות, בזכויות יוצרים וקניין רוחני.

מידע נוסף
מיכל פיטובסקי
מיכל פיטובסקי
מיכל פיטובסקי, ילידת 84'. בעלת תואר ראשון בספרות השוואתית ותולדות האמנות. רומן הביכורים שלה, אספלט, יצא לאור ב-2012 בהוצאת כתר. משתתפת בתכנית פרדס של הספרייה לאומית.

מידע נוסף
מיכל שטיינר
מיכל שטיינר
מיכל שטיינר נולדה בכפר סבא וחיה בתל אביב. למדה בבצלאל בירושלים ובמכללת ויצו בחיפה, עבדה כמאיירת, מעצבת, ומרצה לעיצוב גרפי וטיפוגרפיה. עסקה באמנות והשתתפה בתערוכות. במשך שבע שנים שימשה כרכזת חינוך והעלאת מודעות במרכז סיוע לנפגעות תקיפה מינית. כותבת שירה, פרוזה ובלוג אישי שנקרא “סלט מחשבות“.
מידע נוסף
מיכל שלו
מיכל שלו
סופרת. ילידת ניו-יורק, בת לאם אמריקאית ואב ישראלי. גדלה והתחנכה בקרית אונו. למדה משפטים באוניברסיטת תל-אביב ועבדה כמשפטנית בניו-יורק ותל-אביב. ב-1995 זנחה את תחום המשפטים לטובת כתיבה. מתגוררת בתל-אביב עם בעלה ושני ילדיה. פרסמה שני ספרים בשם בדוי: אליזבת סאנדס.
מידע נוסף
מילה קידר
מילה קידר
מילה קידר נולדה בקייב, ברה"מ, ב-1985, עלתה לארץ בגיל חמש, גדלה בחיפה ומתגוררת בתל אביב. בעלת תואר ראשון במדעי המחשב ותואר שני בפסיכולוגיה קלינית, היום פסיכולוגית מתמחה. למדה כתיבה יצירתית במסגרת לימודי ערב במכללת "מנשר לאומנות". שייכת לקבוצת הכותבים של דור 1.5, קבוצת צעירים ישראלים דוברי רוסית השואפת להנכיח את העלייה הרוסית של שנות ה-90 בתרבות ובשיח הישראלי. "גשם" הוא ספרה הראשון.
מידע נוסף
מילנה אגוס
מילנה אגוס
מילנה אגוס נולדה בגנואה (1959) להורים ילידי סרדיניה. היום היא חיה בקַליָארי, בירת סרדיניה, ומלמדת ספרות איטלקית והיסטוריה בבית-ספר תיכון. ספריה תורגמו לעשרים שפות.
מידע נוסף
מילנה בוסקט
מילנה בוסקט
מידע נוסף
מיץ' אלבום
מיץ' אלבום
מידע נוסף
מיקה ולטרי
מיקה ולטרי
היוצר הדגול מִיקָה וַלְטָרִי (1979-1908) מוכר בישראל בעיקר הודות לשנהת המצרי, אחד מחמשת הרומאנים ההיסטוריים שכתב ותורגמו לעברית. הסופר זכור לטוב גם בזכות הרומאן גבר זר בא למשק. אולם במולדתו קנה לו ולטרי את תהילתו ברומאנים קצרי ידיעה ועזי מבע כבר בשנות העשרים והשלושים של המאה שעברה. הקריירה הספרותית המפוארת שלו נמשכה יותר מחמישים שנה והוסיפה לנסוק מעלה מעלה עד אחרית חייו.
מידע נוסף
מיקה שוהם
מיקה שוהם
מיקה שוהם, כותבת שירה ופרוזה. אמא לבן ולבת, גרה בצור יגאל, אבל גם קצת במדבר. בעלת תואר ראשון בלימודי המזרח התיכון ומדעי המדינה ותואר שני במדיניות ומנהל ציבורי מהאוניברסיטה העברית. בעלת תואר שני בספרות במגמת כתיבה יוצרת מאוניברסיטת בן גוריון. עובדת בעמותת עלם לנוער במצבי סיכון בתחום גיוס משאבים. כותבת ביוגרפיות וסיפורי חיים.
מידע נוסף
מיקֶלָה מוּרגָה
מיקֶלָה מוּרגָה
נולדה ב-1972 בסרדיניה. היתה טלפנית, פקידה ושוערת לילה. כיום היא בלוגרית פופולרית ופעילה מאוד ברשתות חברתיות. ספרה הראשון ("העולם חייב לדעת", 2006) - סאטירה על ניצול כלכלי של עובדים, בעקבות עבודתה בטלמרקטינג של "קירבי" - עובד למחזה ושימש מקור השראה לסרט. למרות חינוכה הדתי פירסמה ב-2011 את הרומן "אווה מרי, והכנסייה המציאה את האישה" שזכה להצלחה אך גם לביקורת מצד הוותיקן. אהבתה לסרדיניה דחפה אותה לפרסם גם את "מסע בסרדיניה", מדריך טיולים למקומות הפחות מוכרים של סרדיניה.
מידע נוסף
מירב אשכנזי
מירב אשכנזי
מידע נוסף
מירב הראל
מירב הראל
מירב הראל - פרסומאית ועיתונאית לשעבר, עוסקת בשנים האחרונות בליווי רוחני של אנשים בתהליכי שינוי והבראה ומנחה סדנאות בנושא "רוחניות פרקטית". מפתחת שיטת "הטרילוגיה", לאבחון ויציאה מתקיעויות. נשואה ואימא לארבעה בנים.
מידע נוסף
מירב מירון דבוייריס
מירב מירון דבוייריס
מידע נוסף
מירב נקר סדי
מירב נקר סדי
מירב נקר־סדי — ספרה "אוקסנה" ראה אור בינואר 2013 וזיכה אותה בפרס ספיר לספר ביכורים. הסיפור "אימג'ן" הוא מתוך רומן בכתובים.
מידע נוסף
מירה ג'ייקוב
מירה ג'ייקוב
מידע נוסף
מירה מגן
מירה מגן
כלת פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים לשנת 2005.

כתיבתה מתאפיינת בפיוטיות נוגה ומרבה לתאר את המצוקה שבחיים מצדדים שונים. הידע המקצועי שלה משתקף בספריה השונים כמו "בשוכבי ובקומי אישה" ו"פרפרים בגשם". הרקע הדתי שלה בא לידי ביטוי בספריה: "כפתורים רכוסים היטב", שעליו זכתה בשנת 1988 בפרס קרן אולשוונג, ו"אל תכה בקיר". אחדים מספריה תורגמו לגרמנית.

מגן בוגרת מדעי ההתנהגות וסיעוד, ועסקה בהוראה וסיעוד.

מידע נוסף
מירי גול
מירי גול
מירי גול נולדה בחיפה, בבית ערבי. גדלה בכרמל, בשיכון ישראלי. גרה ביבנה, בשכונה הצבאית. למדה וחקרה תולדות האמנות, פופ אמריקאי, באוניברסיטה בתל אביב. הלשון העברית היא צבע היסוד שלה, צהוב כורכום מזרחי הוא המוליך החשמלי. על שירתה זכתה בפרס ע"ש ליס מטעם אוניברסיטת חיפה 2013. כריות האבן של אמי הוא ספר שיריה הראשון.
מידע נוסף
מירי חנוך
מירי חנוך
מירי חנוך נולדה בשנת 1966 בבית חולים דג'אני ביפו וגדלה בקריית אונו. ביוני 1967 הסתתרה מאימת המלחמה אצל סבתה, בשוחות כפר גלים, בין הים לבננות. כותבת מאז למדה לכתוב, בשנת 1973. הפכה לאם בבייבי בום של 1991, מיד אחרי מלחמת המפרץ הראשונה. במשך חמש שנים כתבה עם בן־זוגה, אייל שני, מדור שבועי ששמו "השף הפרטי שלי" במוסף "הארץ".

סרטה "פיצה באושוויץ" זכה לשבחי הביקורת. מגיבורות תוכנית הטלוויזיה "מחוברות". כותבת טור אישי במוסף "הארץ" ומנחה תוכנית תרבות בערוץ 8.
מידע נוסף
מירי ליטווק
מירי ליטווק
מירי ליטווק, סופרת ומתרגמת, כלת פרס ראש הממשלה. ספריה הקודמים: רוסיות ישנות עירומות, שמש מאחורי הגב, געגועים לחושך (הוצאת ספרית פועלים-הקיבוץ המאוחד). סדרת ספרי שירה בתרגומה כוללת את בוריס פסטרנק, אנה אחמטובה, מארינה צווטאייבה ואלכסנדר בלוק.
מידע נוסף
מירי רוזובסקי
מירי רוזובסקי
מירי רוזובסקי היא מחברת רבי המכר עטורי השבחים אותה האהבה, כמעט (2005), פעם בחיים (2009), קובץ הסיפורים כל הדרך הביתה ועוד סיפורים (2011), וספרי הילדים מיצי (2001), ילדה עם כנפיים (2002) וסדרת רוני מקרוני. ספרה אותה האהבה, כמעט יצא לאור בהולנד, וסיפורים פרי עטה תורגמו ופורסמו באנתולוגיות בצרפת ופורטוגל.
מידע נוסף
מירי שחם
מירי שחם
מידע נוסף
מירנדה לי
מירנדה לי
מידע נוסף
מירצ'ה קרטרסקו
מירצ'ה קרטרסקו
מירצ'ה קרטרסקו (בוקרשט, 1956), הוא סופר, משורר, מבקר ספרות, והתיאורטיקן המרכזי בפוסט-מודרניזם הרומני. בשנות השמונים כתב בעיקר שירה, שקובצה בספרו "הלבנט" בשנת 1990. בשנות התשעים החל קרטרסקו לפרסם ספרי פרוזה שבמהרה נחשבו למופתיים, הן במדינתו והן ברחבי העולם. ספרים כגון הטרילוגיה "מסנוור" (1996, חלקה הראשון, "הכנף השמאלית", ראה אור בעברית בתרגום יותם ראובני ב-2007, הוצאת "נמרוד"), "היפות הזרות" (2010), ו"סלנויד" (2015), זיכו אותו בפרסים לאומיים ובינלאומיים רבים. כיום הוא הסופר הרומני העכשווי המתורגם והמוערך ביותר, והמועמד הרומני הקבוע לפרס נובל. זהו ספרו השלישי הרואה אור בעברית.
קרטרסקו משמש מרצה לספרות וחבר סגל באוניברסיטת בוקרשט משנת 2010. מתגורר בבוקרשט.
"על רקע ההיסטוריה הרומנית מנסח מירצ'ה קטרסקו באורח ייחודי ומופלא חלום חסר גבולות ומגבלות על שינוי ומטאמורפוזה. בדימויים עשירי הרמזים אך גם פרועים ופנסטמגורים הוא בורא יקום על גבול הסטייה והטירוף, שבו כל החלוקות מוסרות וטמונה הבטחה לגאולה." (מתוך נימוקי חבר השופטים בפרס הממלכתי האוסטרי לספרות אירופאית 2015)
מידע נוסף
מישאל חשין
מישאל חשין
מישאל חשין היה משפטן ישראלי ודוקטור למשפטים, אשר כיהן כשופט בבית המשפט העליון בשנים 1992–2006, ומתוכן בשנים 2005–2006 כיהן כמשנה לנשיא בית המשפט העליון.

בשנת 2007 קיבל את אות אביר איכות השלטון מטעם התנועה לאיכות השלטון על מלחמתו בשחיתות ועל כך ש"נהג בחומרה בנבחרי ציבור שסרחו והתבטא בפומבי נגד קלקול המידות במגזר הציבורי".

בשנת 2009 יצא לאור לכבודו "ספר מישאל חשין", בעריכת אהרן ברק, יצחק זמיר ויגאל מרזל.

בשנת 2010 קיבל חשין את פרס גורני למשפט ציבורי מטעם העמותה למשפט ציבורי בישראל.

בספטמבר 2015 נפטר חשין לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן. חשין נקבר בקיבוץ גבעת השלושה.

בנובמבר 2015 יצא לאור הספר "פרש בודד בערבות החוק והמשפט" בעריכתו של אביעד הכהן, ובו לקט אמרות ממשנתו של חשין.
מידע נוסף
מישל לאוב
מישל לאוב
מישל לאוב, יליד פורטו אלגרה המתגורר כיום בסאן פאולו, הוא סופר ועיתונאי. עד כה ראו אור שישה ספרים פרי עטו. 'יומן הנפילה' שהתפרסם ב-2011, זכה לביקורות נלהבות, קטף פרסים ספרותיים חשובים בברזיל ותורגם ב-11 מדינות.
מידע נוסף
מישל ריד
מישל ריד
מידע נוסף
מישקה בן־דוד
מישקה בן־דוד
מישקה (משה) בן דוד, נולד בכ"ה באדר תשי"ב, 22 במארס 1952, בגבעת שמואל. את שירותו הצבאי החל בקורס טיס. במלחמת יום הכיפורים שירת בחיל המודיעין של צה"ל. למד ספרות ופילוסופיה כללית באוניברסיטה העברית. בשנים 1977 עד 1980 שהה בשליחות קהילתית מטעם ההסתדרות הציונית במילווקי, ויסקונסין שבארצות הברית והשלים שם תואר שני בספרות השוואתית. בשנים 1980 עד 1985 שימש כמנהל מתנ"ס בירושלים. ב-1989 השלים תואר שלישי בספרות עברית (בהדרכת פרופ' דן מירון). בשנים 1987 עד 1999 שירת במוסד בתפקידי שטח, מודיעין ופיקוד. בשנים 2005 עד 2007 ניהל את בית הספר התיכון הישראלי למדעים ולאמנויות בירושלים. בן-דוד זכה בפרס הרי הרשון לספרות מטעם האוניברסיטה העברית (1976, 1977), פרס מקרן תל-אביב ע"ש יהושע רבינוביץ' (1984), פרס הקרן לעידוד הפקות בכבלים לתסריט (2000) ובפרס ראש הממשלה ע"ש לוי אשכול ב-2002. מאז 1983 מתגורר במושב רמת רזיאל שבהרי ירושלים. נשוי ואב לשלושה.
מידע נוסף
מכון אברהמסון
מכון אברהמסון
מידע נוסף
מלי אלקובי
מלי אלקובי
מלי אלקובי היא יועצת ארגונית, יועצת הסדרה – " קריירה – המגיפה של המאה ה 21 " . עוסקת בהנעת עובדים והנחייה לשילוב נכון ומאוזן בין קריירה למשפחה. עוסקת רבות בגישור פערים בין דורות בחברות וארגונים. מקיימת סדנאות אימון עסקי למנהלים,ליווי והדרכה ביצירת חזון אישי וארגוני, הקניית כלים לפריצות דרך, שבירת פרדיגמות בשילוב הקניית הרגלים חדשים להצלחה. התמחויות בתחום משאבי אנוש, שירות לקוחות ושיווק.
מידע נוסף
מלי שחורי-ביטון, מאיר חובב
מלי שחורי-ביטון, מאיר חובב
מידע נוסף
מליחה מוסלמאנִי
מליחה מוסלמאנִי
מַלִיחַה מוּסְלְמַאנִי مليحة مسلماني

ילידת ירושלים, 1977. סופרת, אוצרת ודוקטור לאמנות. חוקרת את האמנות הפלסטית הפלסטינית. פרסמה את הרומן הראשון שלה בשנת 2005.


מידע נוסף
מלני מילבורן
מלני מילבורן
מידע נוסף
מלקולם אקס
מלקולם אקס
מלקולם, בנו של כהן-דת נוצרי, התדרדר לפשע בנעוריו והתאסלם בעת שריצה תקופת מאסר בכלא. בתחילת דרכו הפוליטית-חברתית המיליטנטית הוא הטיף להיפרדות מהקהילה הלבנה ולארגונה של קהילה שחורה לא מתרפסת על בסיס עזרה הדדית וגאוות המוצא כַתשובה האפשרית היחידה לתרבות המערבית הגזענית. ואולם, פחות משנה לפני מותו, לאחר העלייה לרגל למכה, חל שינוי עמוק בהשקפת עולמו והוא החל להטיף נגד גזענות, כל גזענות באשר היא, ולא רק נגד זו המופנית נגד השחורים. על השקפותיו הרדיקליות האמיצות שילם מלקולם אקס בחייו. הוא נרצח ב-21 בפברואר 1965, במהלך הרצאה בניו יורק, והוא בן 39.
מידע נוסף
מנדלי מוכר ספרים
מנדלי מוכר ספרים
שלום יעקב אברמוביץ', הידוע בשם העט מנדלי מוכר ספרים (1917-1836), היה מחשובי סופרי היידיש והעברית בעת החדשה, נודע בכינוי "הסבא" של הספרות העברית המודרנית, ואף נחשב לגדול הסאטיריקנים שקמו לה. היה בן הדור האחרון להשכלה, אולם בהמשך חייו חווה את תקופת חיבת ציון וראשית הציונות, ואלה השפיעו על יצירתו. מרבית ספריו וכתביו תורגמו לעברית ויצאו לאור בישראל. מיצירותיו: "האבות והבנים", "בעמק הבכא" ו"מסעות בנימין השלישי".
מידע נוסף
מנחם בן ימי ויהודית רותם
מנחם בן ימי ויהודית רותם
מידע נוסף
מנחם ברינקר
מנחם ברינקר
מידע נוסף
מעין בן הגיא
מעין בן הגיא
ילידת 1970, דגניה ב'. מתגוררת עם משפחתה בירושלים, בוגרת האוניברסיטה העברית בספרות השוואתית, תולדות האמנות ועבודה סוציאלית. סיפורים קצרים מפרי עטה התפרסמו בכתבי עת שונים. ב-2011 פרסמה רומן ביכורים, "ים ויבשה" בהוצאת הקיבוץ המאוחד, ב-2014 הרומן יראה אור בצרפתית. רומן שני פרי עטה יראה אור בשנה הבאה.

צילום: יעל אילן
מידע נוסף
מקס בן שטרית
מקס בן שטרית
מידע נוסף
מקס הייסטינגס
מקס הייסטינגס
מידע נוסף
מקסים גילן
מקסים גילן
מקסים גילן היה משורר, עורך ופעיל שמאל רדיקלי ישראלי.

נולד בעיר ליל שבצרפת. בעודו ילד, עברה המשפחה לספרד הרפובליקנית. מפחד השלטון הפשיסטי עלתה משפחתו ב-1944 לארץ ישראל והשתכנה באחת משכונות העוני של תל אביב. גילן למד את השפה העברית והאנגלית אך לא גמר את חוק לימודיו משום שנאלץ לסייע בפרנסת משפחתו. הוא עבר כנער שליח ביפו ערב מלחמת השחרור, וגיבש אידאולוגיה לאומנית כמו-כנענית, שמתוכה הצטרף ללח"י ולחם בשורותיה במהלך מלחמת השחרור. לאחר פיזור המחתרות על ידי בן-גוריון, השתתף בהקמתם של כמה ארגונים סמויים ששמו להם למטרה להפיל את משטר מפא"י. בגין פעילותו החתרנית נכלא בפעם הראשונה.

בכלא עבר גילן מהפך רעיוני, לאחר שהיה עד לעינויי האסירים הערבים בכלא.
לאחר 1967 גדל מיאוסו של גילן מישראל. הוא הזהיר בשיריו מן העתיד לקרות למדינת היהודים עקב הכיבוש.

ב-1969 היגר גילן לצרפת, השהייה בחו"ל תוכננה לשנים ספורות אך התארכה ליותר משני עשורים, גילן ראה את הגירתו לצרפת כגלות פוליטית מישראל.
מידע נוסף
מרב בן שושן
מרב בן שושן
מידע נוסף
מרגלית ליפשיץ
מרגלית ליפשיץ
מידע נוסף
מרגרט אטווד
מרגרט אטווד
נולדה ב-1939 באוטווה, קנדה, ונחשבת למלכת הספרות הקנדית. סופרת, משוררת, מבקרת ספרות ואקטיביסטית. חיברה יותר משלושים ספרי פרוזה, חמישה־עשר ספרי שירה וכן ספרי ילדים, מאמרים ומסות. יצירותיה זיכו אותה בפרסים יוקרתיים, ובהם פרס בוקר לשנת 2000 על המתנקש העיוור, פרס גילר בקנדה על לטענת גרייס (שניהם ראו אור בהוצאת כנרת), פרס ארתור סי קלארק לספרות מז´אנר המדע הבדיוני, פרס פסטיבל הספרים הבינלאומי באדינבורו על תרומתה לספרות ולהגוּת העולם ופרס דן דוד לשנת 2010, המוענק על מצוינות ותרומה לאנושות.
מידע נוסף
מרגרט וואי
מרגרט וואי
מידע נוסף
מרגרט מאיו
מרגרט מאיו
מידע נוסף
מרגרט מצאנטיני
מרגרט מצאנטיני
מרגרט מצאנטיני נולדה בדבלין וחיה ברומא עם בעלה וארבעה ילדים. ספרה "אל תזוזי" זכה בפרס סטרגה, נמכר באיטליה ביותר ממיליון עותקים, תורגם ל־35 שפות ועובד לסרט בכיכובה של פנלופה קרוז. ספרה "בא לעולם" זכה בפרס קמפיליו ועובד גם הוא לסרט (בשם "נולד פעמיים") בכיכובה של פנלופה קרוז.
מידע נוסף
מרגריט דיראס
מרגריט דיראס
מרגריט דיראס (1914-1996) נחשבת לאחת הסופרות הבולטות של המאה הקודמת. מיצירותיה שראו אור בעברית: המאהב, הירושימה אהובתי, הכאב וסכר נגד האוקיאנוס השקט.
מידע נוסף
מרדית ויילד 

מרדית ויילד 

מידע נוסף
מרדית ויילד
מרדית ויילד
סופרת רבי מכר רומנטיים, חובבת ויסקי, טכנולוגיה ורומנטיקה - לא בהכרח בסדר הזה.
מידע נוסף
מרדכי שרי
מרדכי שרי
מרדכי שרי נולד וגדל ברמת גן, דור חמישי בארץ. השלים לימודי קולנוע ופסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב, והוא פסיכולוג קליני במקצועו. בוגר בית הספר לשירה הליקון, וחבר ב"קבוצת יום רביעי" שחבריה כותבים ומפרסמים למעלה מעשור. תרגומיו לשירים של טד יוז, טניסון, אליוט ואחרים ראו אור בספר "מחסומים אוטיסטיים במטופלים נוירוטיים" מאת פרנסס טסטין (תולעת ספרים, 2008). מחזורים משיריו התפרסמו ב"הליקון", "שבו" ו"כתובת".
מידע נוסף
מרטין סיקסמית
מרטין סיקסמית
מידע נוסף
מרי אן שייפר
מרי אן שייפר
מידע נוסף
מרי לו
מרי לו
מרי לוּ, ילידת סין 1984, שהיגרה לארצות הברית ב־1989, למדה באוניברסיטת דרום קליפורניה ועבדה בתעשיית משחקי הווידיאו (של דיסני) עד שכתבה את אגדה. כיום היא סופרת במשרה מלאה ומתגוררת בלוס אנג'לס.
מידע נוסף
מרי קוביקה
מרי קוביקה
מידע נוסף
מריאנו אסואלה
מריאנו אסואלה
נולד ב-1873 בעיר לָגוֹס דֶה מוֹרֶנוֹ שבמדינת חָליסְקוֹ שבמרכז מקסיקו. למד רפואה בגוּאדלחרה ובמקביל החל בקריירה של כתיבה. לאחר נפילת הרודן פּוֹרפירְיוֹ דיאס מונה בידי הנשיא הנבחר מָדֶרוֹ למנהל מערכת החינוך של חליסקו.
בעקבות רצח מדרו הצטרף כרופא לכוח מהפכני בראשותו של חוּליאן מֶדינה, מתומכיו העיקריים של פנצ'ו וייה.
'אלה שלמטה' נכתב בסערת המאורעות של המהפכה המקסיקנית ופורסם תחילה בהמשכים ב-1915 בעיתון בעיר אל פאסו שבטקסס, שם מצא אסואלה מקלט אחרי תבוסת כוחותיו של וייה.
הרומן נדפס בספר כעבור שנה, נתגלה מחדש ב-1924 וזכה למעמד בלתי מעורער כרומן המובהק של המהפכה וכיצירת מופת של ספרות מקסיקו. אסואלה המאוכזב ממהלך המהפכה ומהישגיה חדל מפעילותו הפוליטית ב-1916, עקר למקסיקו הבירה שם המשיך לעסוק ברפואה ובכתיבה עד למותו בשנת 1952, שבע כיבודים ופרסים.
יצירתו הספרותית כוללת כעשרים ספרי סיפורת, מחזות ומסות.
מידע נוסף
מריה דואניס
מריה דואניס
מידע נוסף
מריו לֶברֵרוֹ
מריו לֶברֵרוֹ
חוֹרחֶה מַריוֹ וַרלוֹטָה לֶברֵרוֹ נולד בשנת 1940 במונטווידאו שבאורוגוואי, ונפטר בשנת 2004 באותה עיר עצמה. בנוסף להיותו סופר הוא התעניין בטלפתיה, פרה-פסיכולוגיה והיפנוזה, כתב וצייר רומנים גרפיים, היה מוכר ספרים, מחבר תשבצים, ממציא משחקי היגיון, צלם, הומוריסט, פרסם סיפורים בהמשכים בעיתונים בשמות עט שונים, ולימד בסדנאות כתיבה שהיו לאגדה.
מריו לבררו הוא כיום באמריקה הלטינית סופר פולחן, מקור להשראה, דמות משפיעה על מספר ניכר מהסופרים הלטינו-אמריקאים העכשוויים, הצלע השלישית בקבוצה המכונה "משולש הזהב" של הספרות האורוגוואִית במחצית השנייה של המאה העשרים לצד חואן קרלוס אוֹנֵטי ופֵליסבֶּרטוֹ אֶרנַנדֶס.
הכתיבה של לבררו נמצאת על התפר בין ההומור, אי-הנחת, הפסיכולוגיה, הניקיון הלשוני והריאליזם האינטרוספקטיבי. הוא כתב יותר מ-25 יצירות, בהן: "העיר" (1966), "המקום" (1969), "פריז" (1970), "מרחבים פנויים" (1987), "הנאום הריק" (1991) ו"הרומן המואר" (2002). "סמוך עלי" (1993) שייך לתקופת הביניים בפרוזה של לבררו, והוא יוצא לאור לאחר פרסום "הטרילוגיה הלא רצונית" בסדרת "אלדורדו", בהוצאת "כרמל" ב-2010.
מידע נוסף
מרים יחיל-וקס
מרים יחיל-וקס
דוקטור מרים יחיל־וקס היא סופרת, מחזאית, מתרגמת, דרמטורגית ומרצה לתאטרון וספרות. פרסמה את נורדאו פינת וול־סטריט (כנרת, זמורה־ביתן 2009), את ספר השירים בלי כוונה (עקד 1977) ועוד סיפורים, שירים ומאמרים. תרגמה מאנגלית ומצרפתית כחמישים רומנים ומחזות.
יחיל־וקס, היא בוגרת אוניברסיטת סטנפורד, שימשה דרמטורגית בתאטרות חיפה, הבימה, גשר והחאן, וכן היתה שותפה ליצירת אידיוט, כפר, עיר, אדם בן כלב, מנין נשים ועוד. ניהלה את פסטיבל חיפה להצגות ילדים ואת התאטרון לילדים ולנוער.
מידע נוסף
מרים רינגל
מרים רינגל
מידע נוסף
מרסה רודורדה
מרסה רודורדה
מֶרְסֵה רוּדוּרֵדָה, היוצרת של "כיכר היהלום" ואחת מגדולות הסופרות הקטלאניות במאה העשרים, נולדה בברצלונה בשנת 1908 ומתה בז'ירונה בשנת 1983. לאחר תום מלחמת האזרחים גלתה ממולדתה וחיתה שנים רבות בגלות. ספריה תורגמו לשפות רבות ויצירתה נחשבת לנכס צאן ברזל של ספרות קטלוניה.
מידע נוסף
מרקו לודולי
מרקו לודולי
מרקו לודולי, יליד 1956, רומא, הוא סופר איטלקי, זוכה פרסים ספרותיים רבים. זהו תרגום ראשון מיצירתו לעברית.
מידע נוסף
מרקוס אורליוס
מרקוס אורליוס
180-121. היה קיסר רומא. שלט יחד עם לוקיוס ורוס משנת 161 ועד מותו של ורוס בשנת 169, והמשיך לשלוט עד מותו בשנת 180. היה האחרון מבין "חמשת הקיסרים הטובים", ונחשב לאחד הפילוסופים הסטואים החשובים ביותר. את רוב ימי שלטונו הקדיש להרחבת גבולותיה המזרחיים והצפוניים של האימפריה הרומית.
אורליוס הושפע מכתביו של הפילוסוף אפיקטטוס והפך לפילוסוף סטואי. הוא ניהל אורח חיים צנוע וראה זאת מתפקידו לדאוג לחינוכם של הדורות הבאים. אורליוס גילם את רעיון השליט-הפילוסוף שבכתבי אפלטון.

מקור: ויקיפדיה
מידע נוסף
מרקוס וסרמן
מרקוס וסרמן
מרקוס וסרמן, יליד סאו פאולו שבברזיל, למד בפקולטה למשפטים באוניברסיטת סאו פאולו, ופעל כעורך דין בעיר הולדתו עד לשנת 1967, אז עלה עם אשתו לישראל. הוא מתמחה בחוק הבינלאומי הפרטי, בעיקר בארצות דוברות פורטוגזית וספרדית.

במשך שנים רבות פעל להפצת התרבות, המוסיקה והספרות הברזילאיות בישראל, ואף יזם את הוצאתה לאור של האנתולוגיה

"נוף אבוד", ובה מבחר סיפורים של מיטב הסופרים הברזילאים אשר ראתה אור בהוצאת "עם עובד". על פועלו הוענק לו עיטור "מסדר ריו ברנקו" על ידי נשיא הרפובליקה הפדרטיבית של ברזיל.

בשנת 2010 ראה אור בברזיל ספרו "הנביא המטורלל".

במשרדו, ליד שולחנו, ניצב פסל של בודהה, מזכרת ממסעותיו להודו שחלקם מתוארים בספר זה.

צילום: מיכל קופר
מידע נוסף
מרקוס טוליוס קיקרו
מרקוס טוליוס קיקרו
מרקוס טוליוס קיקרו (106­-43 לפנה"ס), מגדולי אנשי הרוח בכל הזמנים, החל את דרכו כעורך דין מצליח. אף שלא היה ממעמד האצולה, עלה בידו להתקדם במסלול המשרות הציבוריות עד שהיה לקונסול בשנת 63. שנות חייו חופפות למעשה לשנות גסיסתה של הרפובליקה הרומית.
קיקרו היה גדול נואמיה של רומא וככזה שימש מופת לאיש משכיל ורחב אופקים וכתביו מצטיינים בסגנונם הבהיר והפשוט.
מידע נוסף
משה אלעד
משה אלעד
מידע נוסף
משה גל
משה גל
משה גל נולד בתל אביב, עסק בתחומים רבים ומגוונים, בין היתר היה הנדסאי ייצור, מפיק מחזות זמר, פרסומאי, דייל אוויר בחברת אל על, דוגמן צילום, מדריך תיירים לספרד ועוד... לפני שהתמסר לכתיבה.
הוא לוחם ופטריוט ישראלי, נכה צה"ל פגוע פיזית והלום קרב שהשתתף בארבע מלחמות ישראל.
הרומן "גפרור" מבוסס על ניסיון חייו האישי, הנדיר והעשיר באירועים מרתקים ועל פי מיטב דמיונו.
מידע נוסף
משה סקאל
משה סקאל
משה סקאל, יליד תל־אביב, התגורר שש שנים בפריז, וכיום גר ביפו. הוא פירסם
חמישה ספרים, ביניהם הרומנים יולנדה (מועמד לפרס ספיר, ראה אור בצרפת) והצורף, שהיו שניהם רבי־מכר וזכו לקהל קוראים נלהב.
סקאל למד תרגום בפריז והשלים בתל־אביב תואר שני בתוכנית לפילוסופיה, תרבות דיגיטלית ומידע. בשנים האחרונות הוא מנהל את המפעל לתרגום ספרות מופת ועוסק בדיגיטציה של עולם התרבות. סקאל הוא חתן פרס היצירה ע"ש לוי אשכול לשנת 2011, ומפרסם רשימות מסע ומאמרים ב"הארץ" ובבמות אחרות.
מידע נוסף
משה פרסטר
משה פרסטר
משה פרסטר - שחקן, קומיקאי וכותב. החל דרכו עם טל פרידמן ב"עלילות משה בעיר הגדולה" ומאז פועל ללא הפסק על במות ישראל ומרקעי הטלוויזיה. כתב את המונודרמה "איש הפלדה משכונת כצנלסון" (עיבוד לספר "שואה שלנו" של אמיר גוטפרוינד) עליה קיבל את פרס הכתיבה בתאטרונטו 2007. כתב את המונודרמה "בגדי חורף אבא" (צל"ש, תאטרונטו 2012).

צילום: אבשלום לוי

מידע נוסף
מת'יו קלי
מת'יו קלי
מידע נוסף
מתי פרידמן
מתי פרידמן
מתי פרידמן הוא עיתונאי, ושימש כתב של סוכנות הידיעות הבינלאומית AP ושל המגזין "ג'רוזלם ריפורט". במסגרת עבודתו שהה, בין השאר, בלבנון, מרוקו, קהיר, וושינגטון, מוסקבה וגאורגיה. פרידמן נולד בקנדה, עלה לישראל בגיל 17, ומתגורר עם משפחתו בירושלים. ספרו הראשון של פרידמן, תעלומת הכתר, זכה בפרס סמי רוהר לספרות ובפרסים נוספים בארה"ב ובקנדה. הספר תורגם לשבע שפות.
מידע נוסף
מתי שמואלוף
מתי שמואלוף
פרסם עד כה חמישה ספרי שירה שזכו לפרסים ולהערכה: "מגמד הצלקות" (2001), "שירה בין חזז לבין שמואלוף" (2006), "למה אני לא כותב שירי אהבה ישראליים" (2010) ו"האסון מתחיל בארוחת העסקים" (2013), פרדה בברלין (2014) וספר סיפורים, "מקלחת של חושך" (2014). השתתף בעריכת אסופות וכתבי עת רבים. חבר בקבוצת "גרילה תרבות" המחברת בין יצירה לבין מאבק חברתי.
מפרסם גם בבלוג: המבוקש מס' 2.

מתגורר בברלין

צילום: גוני ריסקין
מידע נוסף
מתיה סיניוריני
מתיה סיניוריני
מידע נוסף
מתן חרמוני
מתן חרמוני
יליד 1969. סופר וחוקר ספרות ישראלי. נולד בקיבוץ דורות וגדל בבאר שבע ובעומר. ב-1995 עבר לתל אביב. מלמד ספרות עברית וספרות יידיש באוניברסיטת בן-גוריון בנגב ונמנה עם סגל המחלקה לספרות, ללשון ולאמנויות של האוניברסיטה הפתוחה.‏
ספרו הראשון "היברו פבלישינג קומפני" ראה אור בשנת 2011 וזיכה אותו בפרס ברנשטיין. בשנת 2014 זכה בפרס היצירה לסופרים עבריים ע"ש לוי אשכול. בינואר 2016 נבחר לערוך את כתב העת "מאזנים".
מידע נוסף