א  ב  ג  ד  ה  ו  ז  ח  ט  י  כ  ל  מ  נ  ס  ע  פ  צ  ק  ר  ש  ת
פ. ג'. ווּדהאוּס

פ. ג'. ווּדהאוּס

סר פלאהם גרנוויל וודהאוס (1881-1975), מגדולי ההומוריסטים האנגלים, סופר, מחזאי, תסריטאי ותמלילן מחונן שנודע כאחד היוצרים הפוריים והפופולריים ביותר בעולם דובר האנגלית נולד סמוך ללונדון, שלישי מתוך ארבעה בנים של שופט אנגלי שייעד את בנו לקריירה של בנקאי.
חינוכו המוקדם של וודהאוס, שעשה את שנות חייו הראשונות עם עם הוריו בהונג-קונג, הופקד בעיקר בידי דודות וקרובי משפחה אחרים. אחר-כך למד בקולג' דרוויץ' היוקרתי, בית היוצר לסופרים גדולים כמו ג'ונתן סוויפט, ריימונד צ'נדלר וגרהם גרין.
בסיפוריו המוקדמים של וודהאוס הנער, שפורסמו בעיתון הקולג' נבטו רבות מן הדמויות שעתידות לאכלס את כתיבתו במהלך השנים: אריסטוקרטים נבובים, חברי מועדון הרווקים, נערות חסודות, דודות טרחניות ומטילות אימה, וכיו"ב. לעיקר פרסומו המוקדם זכה הודות לדמויותיהם של האריסטוקרט הצעיר והמטומטם ברטי ווסטר, ושל משרתו האישי חריף השכל, ג'יבס.
כשרונו הוירטואוזי של וודהאוס ללהטט עם השפה, סגנונו האוורירי, נטול המאמץ לכאורה, ויכולתו לשעשע את קוראיו, שימשו ומשמשים עד היום מקור חיקוי ליוצרים רבים החל מאוולין ווֹ, המונטי פייטונים ודגלאס אדמס.
למרות כתיבתו ה"בריטית", וודהאוס חי וכתב בעיקר בארצות-הברית, והחל משנות העשרים המוקדמות של המאה העשרים התחיל לפרסם גם מחזות, תסריטים ותמלילים.
בגיל 32, לאחר רומן בזק בן ארבעה שבועות, נישא הרווק הביישן ודל היצרים לאלמנה סוערת וחושנית. זמן קצר לאחר נישואיהם עברו בני הזוג להתגורר בחדרים נפרדים, ואף כי וודהאוס ידע כי לעולם לא יוכל להשביע את תשוקותיה של רעייתו הוא היה בעל מסור להפליא. הד לחיי הנישואים של השניים ניתן למצוא ברבים מסיפורי ברטי וג'יבס.
אדישותו של וודהאוס לסוגיות פוליטיות והעדר הבנה של המפה הפוליטית באירופה בין שתי מלחמות עולם הביאו לתפיסתו בידי הנאצים בשנת 1940 בביתו שבצרפת. שיקול דעת מוטעה הביא אותו לדווח על חוויותיו המשועשעות מימי מאסרו בכלא הגרמני במסגרת סידרה של שידורי רדיו ברלין לקהל באמריקה. מן השערורייה שפרצה באנגליה הבלתי משועשעת בעליל טוהר וודהאוס רק לאחר שנים.
ליוצר המופנם, שעליו נאמר שידע לייצר שלוש גירסאות מבריקות, שנונות ומקוריות לכל דימוי, היתה בעיקר שאיפה אחת, לשעשע את הקוראים.
מידע נוסף
פ"ק קאסט וכריסטין קאסט
פ"ק קאסט וכריסטין קאסט
מידע נוסף
פאביו גדה
פאביו גדה
פאבְּיו גֵ´דה נולד בטורינו ב־1972 ומתגורר בה. הוא כותב בכמה עיתונים איטלקיים, בעיקר בענייני חינוך, מלמד כתיבה יוצרת ועובד עם נוער במצוקה. יש תנינים בים הוא ספרו הראשון הרואה אור בעברית.
מידע נוסף
פאביו וולו
פאביו וולו
פאביו וולו הוא פסבדונים של פאביו בונטי, יליד איטליה 1972, שחקן, סופר, שדרן, מגיש טלוויזיה, ותסריטאי. פרסם עד כה שבעה ספרים. הזמן שאבד לי הוא ספרו הראשון שרואה אור בעברית.
מידע נוסף
פאול צלאן
פאול צלאן
פאול צֵלָאן (1970-1920) הוא שם העט של פאול פסח אַנצֶ'ל, משורר ומתרגם יהודי יליד צ'רנוביץ שכתב בגרמנית. צלאן שרד את השואה, היגר ב-1948 לפריז וחי שם עד להתאבדותו ב-1970.
צלאן נחשב לאחד מגדולי המשוררים היהודים במאה ה-20. זהותו כיהודי ניצול שואה הכותב בגרמנית היא מאפיין מרכזי של שירתו ומגולמת באופן המובהק ביותר בשירו הידוע "פוגת מוות".
מידע נוסף
פאולו סורנטינו
פאולו סורנטינו
במאי סרטים איטלקי, יליד 1970, זוכה פרס גלובוס הזהב לסרט הזר על סרטו "יפה לנצח".
מידע נוסף
פאולינה סיימונס
פאולינה סיימונס
נולדה ב-1963 ברוסיה וכשהייתה בת עשר היגרה משפחתה לארצות הברית. כתבה ספרים רומנטיים רבים שהיו לרבי מכר, מהם ראו אור בעברית "פרש הברונזה", "טטיאנה ואלכסנדר", "גן הקיץ" ו"ילדי החירות".
מידע נוסף
פאוסטו בריצי
פאוסטו בריצי
מידע נוסף
פבלו קצ’אז’יאן
פבלו קצ’אז’יאן
פבלו קאצ'צ'יאן נולד ב-1977 בבואנוס איירס שבארגנטינה, סופר ומשורר המלמד ספרות באוניברסיטת בואנוס איירס. עד כה פרסם את הספרים Gracias ("תודה"), Mucho trabajo ("הרבה עבודה"), Qué hacer ("מה לעשות"), El Aleph engordado ("האַלף שהשמין") - שבגינו נתבע על ידי אלמנתו של בורחס על פלגיאט אך ניצח במשפט, ועוד שלושה ספרי שירה. ספריו יצאו במיטב הוצאות הספרים העצמאיות בארגנטינה, ובימים אלה רואה אור ספרו La libertad total ("חופש מוחלט").
מידע נוסף
פול אוסטר
פול אוסטר
פול אוסטר נולד ב-1947 בניוארק, ניו-ג'רסי, למד ספרות אנגלית וספרות משווה באוניברסיטת קולומביה ואחר-כך התגורר שנים אחדות בפריס.
אוסטר נחשב לאחד הכשרונות הבולטים בספרות האמריקנית בת-זמננו.
מידע נוסף
פול לפארג
פול לפארג
פול לפארג (1842 – 1911), מזכירו וחתנו של קרל מרקס, הוא הוגה דעות, מהפכן ואקטיביסט חברתי מן המשפיעים ביותר בתולדות התנועה הסוציאליסטית בצרפת. חייו הסוערים וכתביו הנוקבים שזורים בתולדות המהפכה החברתית בעולם המערבי במאה התשע עשרה, אך דומה שדבריו אלה נכתבו בימינו, כאן ועכשיו."דת הקפיטל" תורגם לשפות רבות והודפס במהדורות רבות מאז ראה אור לראשונה ב-1886 בפריז.
מידע נוסף
פול קלניתי
פול קלניתי
מידע נוסף
פזית בן נון בלום
פזית בן נון בלום
ד"ר פזית בן נון בלום היא מרצה לפסיכולוגיה פוליטית ולמתודולוגיה באוניברסיטת
סטוני ברוק שבניו יורק ופוסט־דוקטורנטית באוניברסיטת תל אביב. מתמחה במוסר, דתיוּת וערכים בפוליטיקה.
מידע נוסף
פט קרוקר
פט קרוקר
פט קרוקר היא מומחית ידועה לתזונת צמחי מרפא ולכלכלת הבית. פט פרסמה 7 ספרים ומספר רב של מאמרים מקצועיים בנושאי בישול ותזונה בריאה.

מידע נוסף
פטר גרדוש
פטר גרדוש
מידע נוסף
פטר שטאם
פטר שטאם
יליד 1963. סופר ועיתונאי, יליד ויינפלדן שבשוויץ, למד ספרות אנגלית, פסיכולוגיה ופסיכופתולוגיה. מתגורר עם משפחתו בציריך ובווינטרטור.
מידע נוסף
פטריק וייט
פטריק וייט
פטריק וייט 1912- 1990 היה סופר אוסטרלי חתן פרס נובל לספרות (1973), האוסטרלי היחיד שזכה בפרס זה. כונה "המשורר הגדול של המרחבים האוסטרלים", חיבר 27 רומנים ושמונה מחזות לתיאטרון. בשנת 1973 נבחר לאיש השנה של אוסטרליה.

כתיבתו מצטיינת ביכולתה לתאר אזורי טבע משונים. היא מאופינת בשימוש רב בטכניקת זרם התודעה ובסיפורי הרפתקאות באזורים נידחים ושופעי חיות נדירות, בדרך כלל על קו אוסטרליה-ניו זילנד. הרומן הגדול שלו, עין הסערה (The Eye of the Storm), וספרו המפורסם הראשון ווס (Voss) הם מעין יצירות אפיות מודרניות.
מידע נוסף
פטריק לי
פטריק לי
מידע נוסף
פטריק נס
פטריק נס
מידע נוסף
פיודור דוסטוייבסקי
פיודור דוסטוייבסקי
פיודור מיכאילוביץ' דוסטויבסקי נולד במוסקבה ב-1821.
ב-1846 פירסם את ספרו הראשון, אנשים עניים, שזכה מיד עם הופעתו בהכרה רחבה.
ב-1849 נאסר בעוון השתייכות לחבורה מחתרתית-מהפכנית ונידון למוות, אך ברגע האחרון ממש, כבר בעומדו מול כיתת היורים, בוטל פסק הדין והוא נשלח לעבודת-פרך בסיביר.
במהלך ארבע שנות מאסרו השתנתה השקפת העולם שלו מקצה אל קצה, וממהפכן סוציאליסטי הוא הפך למונרכיסט מושבע ולפראבוסלאבי אדוק.
עם שובו מסיביר נפתח השלב החשוב ביצירתו, ששיאו בספרי המופת החטא ועונשו, אידיוט, שדים, והאחים קרמאזוב.
דוסטויבסקי מת בפטרבורג ב-1881.
מידע נוסף
פיטקוס לור
פיטקוס לור
פיטקוס לור הוא שם העט המשותף של ג'יימס פריי וגו'בי האגהס.
מידע נוסף
פיטר טמפל
פיטר טמפל
מידע נוסף
פיטר קמרון
פיטר קמרון
גדל בניו ג'רזי, סיים תואר ראשון בספרות בניו יורק. עד כה פרסם תשעה ספרים, אחדים מהם קובצי סיפורים שהתפרסמו בניו יורקר ובמגזינים אחרים. סיפוריו הקנו לו פרסים רבים וכמה מהם עובדו לקולנוע. קמרון לימד כתיבה יוצרת בכמה אוניברסיטאות יוקרתיות, בהן אוניברסיטת קולומביה. מתגורר כיום בווילג' בניו יורק סיטי.
מידע נוסף
פייר לוטי
פייר לוטי
הסופר הצרפתי פייר לוֹטִי (1923-1850) חי חיים כפולים: בד בבד עם שירותו הממושך כקצין בחיל הים הצרפתי הקולוניאלי, פיתח קריירה של סופר פורה ונחשב אחד היוצרים האקזוטיים והחושניים ביותר בסופרי צרפת בכל הזמנים. האהבה והמוות עומדים בלב יצירתו ועמם הגעגוע לחיים החולפים שלא ישובו עוד.
מידע נוסף
פייר למטר
פייר למטר
פייר למטר, יליד 1951, הוא סופר ותסריטאי צרפתי. בשנת 2013 זכה בפרס גוֹנקוּר על הרומן ההיסטורי שלו להתראות למעלה, העוסק במלחמת העולם הראשונה. אלכס הוא הספר השני בטרילוגיית ורהובן.
מידע נוסף
פיליפ א' טטלוק עם דן גרדנר
פיליפ א' טטלוק עם דן גרדנר
מידע נוסף
פיליפ גיבסון
פיליפ גיבסון
פיליפ גיבסון הוא מורה לאנגלית בדימוס המתגורר בלאוס בעשרים השנים האחרונות.
מידע נוסף
פיליפ דויד
פיליפ דויד
פיליפ דויד, מחזאי וסופר ידוע המתגורר בבלגרד, זכה גם בעבר בפרסים חשובים על רומנים וקבצי סיפורים שפרסם, כולם סיפורת מודרנית השואבת תכנים ועולם דימויים מספרות הקבלה והחסידות. סיפורים בודדים של פיליפ דויד פורסמו בעברית בבמות שונות. זה הרומן הראשון מפרי עטו הרואה אור בעברית.
מידע נוסף
פיליפ לברו
פיליפ לברו
מידע נוסף
פיליפ פולמן (נוסח חדש ועריכת המבחר)
פיליפ פולמן (נוסח חדש ועריכת המבחר)
הסופר פיליפ פולמן, יליד 1946, בריטניה, התפרסם בזכות טרילוגיית הפנטזיה עטורת הפרסים "חומריו האפלים".
מידע נוסף
פיליפ ק דיק
פיליפ ק דיק
פיליפ קינדרד דיק - באנגלית: Philip Kindred Dick, ידוע גם בראשי התיבות PKD, או בשם העט שלו ריצ'רד פיליפס (באנגלית: Richard Phillips‏) (16 בדצמבר 1928 - 2 במרץ 1982) - סופר מדע בדיוני אמריקני בעל השפעה עמוקה על הסוגה בכלל ועל "הגל החדש" בפרט. הרבה לדון בספריו בשאלות של מציאות והיעדרה, במצבי תודעה ותפיסה חריגים, באשליות ומציאויות חלופיות, וכן בהשפעתם של סמים שונים, אמיתיים או דמיוניים. אף על פי שהולל בימי חייו בפי עמיתיו, לדוגמה סטניסלב לם, דיק זכה להכרה ציבורית מועטה עד למותו. לאחר מותו נוצרו מספר סרטים פופולריים שהתבססו על ספריו, מה שהביא קהל רחב יותר לספריו. כיום, יצירתו היא מהמוכרות ביותר בסוגת המדע הבדיוני, והיא זוכה להצלחה מסחרית כמו גם לביקורות חיוביות.

כשהוא דוחה את השקפת העולם האופטימיסטית והפשוטה של תור הזהב של המדע הבדיוני, דיק חקר בעקביות נושאים כגון טבעם של המציאות והאנושות בספריו, שאוכלסו על ידי אנשים עובדים פשוטים ולא על ידי "גיבורים גלקטיים". הוא הקדים את תת-הסוגה של הסייברפאנק בהתעסקותו בעולם חסר-החוק של צפון קליפורניה ברבות מיצירותיו. ספרו המפורסם "האיש במצודה הרמה" (1963, זוכה פרס הוגו), הוא יצירה חלוצית המשלבת בין סוגות ההיסטוריה החלופית והמדע הבדיוני. כמו כן, הוא פרסם מספר רב של סיפורים קצרים ויצירות משניות שפורסמו במגזיני-מד"ב זולים (Pulp Magazines).

איור:Pete Welsch from Washington, DC, USA
מידע נוסף
פיליפ קלודל
פיליפ קלודל
פיליפ קלודל הוא סופר ובמאי קולנוע צרפתי מוערך ועטור פרסים. ספריו תורגמו ליותר משלושים שפות וזכו בין השאר בפרס Goncourt des Lyceens ובפרס עיתון האינדיפנדנט לספר המתורגם הטוב ביותר.

"שקשוק המפתחות" הוא ספרו הרביעי הרואה אור בעברית. קדמו לו "הנפשות האפורות" (2005) בהוצאת כתר ובתרגומו של ניר רצ'קובסקי, "הדוח של ברודק" (2009) ו"הנכדה של מר לין" (2012) בהוצאת מודן ובתרגומו של שי סנדיק.
קלודל כתב וביים את הסרטים "לאהוב אותך מאז" עם קריסטין סקוט תומאס ו"לפני החורף" עם דניאל אוטיי.

קלודל מתגורר בצפון מזרח צרפת ומלמד באוניברסיטת ננסי."קלודל... בונה ומחזיק את המתח, ובייחוד את זה של היעדר־העלילה לאורך הסיפור, באמנות נדירה באיכותה... בכישרון המספר־האמן שלו."
מקור ראשון

"כתיבתו של קלודל מגיעה אלינו כתגלית מרעננת המעוררת בנו את השאלה כיצד לא הכרנו אותו קודם לכן."
ניו יורק טיימס

"קלודל מרשים תמיד בנכונות שלו להסתכן שלא יאהבו את כתיבתו, שלא יבינו בה, שילכו בה לאיבוד, אבל הוא תמיד יוצא כשידו (ויד הקורא) על העליונה."
ל'אקספרס
מידע נוסף
פיליפ רות
פיליפ רות
נולד ב-1933 בניוארק, ניו ג'רזי. סופר יהודי-אמריקאי עטור שבחים ופרסים שבהם הבוקר והפוליצר. רוב ספריו מציגים דמויות יהודיות העוסקות בסוגיות בעלות חשיבות לחברה היהודית-אמריקאית, כגון התבוללות, ציונות ואנטישמיות.
מידע נוסף
פלה ובריאן וינטר
פלה ובריאן וינטר
מידע נוסף
פלוטרכוס
פלוטרכוס
היסטוריון, ביוגרף ופילוסוף יווני, נולד בשנת 46 לספירה בערך במרכז יוון, מת בשנת 120 בערך. מוצאו ממשפחה עשירה וספוגת תרבות. בצעירותו למד פילוסופיה באתונה. את רוב חייו חי ביוון, אך גם ביקר במצרים ובאיטליה ואף לימד ברומא.
מידע נוסף
פליקס זאלטן
פליקס זאלטן
1869-1945. היה סופר אוסטרי יהודי אוסטרי. נולד בשם זיגמונד זלצמן, בבודפשט, וכשהיה בן שלושה שבועות עברה משפחתו אל וינה. מצבה הכלכלי של המשפחה היה בכי רע ועל כן לא זכה לחינוך פורמלי הולם. אף על פי כן השקיע רבות מזמנו בכתיבה, ושלח שירים וסיפורים אל מערכות עיתונים. בתחילה לא זכה להכרה. אולם ב-1902 מת אמיל זולא והעיתונים התרשמו מהודעת הפטירה המרגשת אשר ניסח זאלטן.
ב-1900 הצטרף זאלטן אל קבוצת הסופרים "וינה הצעירה" (Jung Wien), וקיבל משרה ראשונה כעורך מדור הפליטונים בעיתון הוינאי "נוייה פרייה פרסה" כמחליפו של תיאודור הרצל, לאחר מכן היה גם מבקר תיאטרון באותו עיתון. ב-1910 החל לכתוב רומנים. בהמשך פרסם כמה רומנים, טורי עיתונים בווינה וברלין, ואף טקסטים לאופרות. כמו כן ביים מספר הצגות וסרטים.
יצירתו המפורסמת ביותר היא "במבי: חיים ביער". את ההשראה לספרו זה קיבל בעת שערך טיול בהרי אלפים בשנת 1923. שלוש שנים לאחר מכן פורסם הספר. ב-1933 מכר את הזכויות על הספר, ועל כן לא זכה לרווחים מסרטו של דיסני משנת 1942 אשר התבסס על ספרו ונחשב כיום קלאסיקה.
ב-1936 אסר אדולף היטלר את הפצת הספר. שנתיים אחר כך, לאחר ה"אנשלוס", עבר זאלטן אל ציריך בשווייץ. הוא נישא ונולדו לו בת ובן.
הוא כתב ספר נוסף שהתבסס על דמותו של במבי בשם "ילדיו של במבי: סיפורה של משפחת יערות" ב-1939. סיפורו "הכלב מפלורנץ" היווה השראה לסרט נוסף של דיסני "הכלב המדובלל" אשר יצא בשנת 1959 ולאחר מכן בשנת 2006 (בישראל יצאה גרסת 2006 תחת השם" לאלף את אבא"). כמו כן כתב כפי הנראה את הספר בעל התכנים הבוטים "זכרונותיה של ג'וזפין מוצנבאכר".

מקור: ויקיפדיה
מידע נוסף
פני ג'ורדן
פני ג'ורדן
מידע נוסף
פנינה בר סלע
פנינה בר סלע
ד"ר פנינה בר-סלע עבדה בבתי ספר לרפואה ובבתי חולים במחקר רפואי, לאחר שסיימה את הדוקטורט שלה בביה"ס לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים.
עקב בעיות בריאות קשות שלה בדרכי העיכול, שליוו אותה במשך הרבה שנים, פנתה למחקר בתזונה. את הדוקטורט השני ערכה בבי"ח "העמק" בעפולה על מאות מטופלים, והגישה את העבודה לאוניברסיטה בארה"ב.

ההבנות שנרכשו בעבודה זו על הנזקים של רעילות חומרי הדברה במזון, הביאו לשיפור ניכר בבריאותה, ולהעמקה בלימוד תורות הריפוי הטבעי.

ד"ר פנינה בר-סלע לימדה במכללות לתזונה ולנטורופתיה, ובמשך 20 שנה ערכה סדנאות בשיטת ד"ר אן ויגמור, שעזרו להחלמה של אלפי אנשים. היא למדה אצל ד"ר אן ויגמור בבוסטון, וקיבלה את ברכתה לקידום השיטה בארץ.
מידע נוסף
פנינה טרומר
פנינה טרומר


ד"ר פנינה טרומר היא מרצה בכירה בדימוס בחוג ללשון העברית באוניברסיטת תל אביב ובמכללת בית ברל. תחומי התחותה הם תחביר וסמנטיקה של העברית החדשה הכתובה והדבורה ושל העברית המקראית. פרסמה מאמרים על תחביר, סמנטיקה, פרגמטיקה והקשרים ביניהם.


מידע נוסף
פנינה פרנקל
פנינה פרנקל
ד"ר פנינה פרנקל (יבורסקי) נולדה באוזבקיסטן ועלתה לארץ מצרפת. בעלת תואר שלישי, ד"ר בפסיכולוגיה התפתחותית חינוכית באוניברסיטת תל-אביב, לימודי תואר שני בחינוך ותואר ראשון ב"תולדות האמנות". כתבה והגישה בעבר תכנית לילדים בטלוויזיה הלימודית. חוקרת ומרצה בתחומי החינוך. עסקה בתפקידים מגוונים בהכשרת מורים ובהערכה ופרסמה מאמרים וספרים בתחומים אלה. במהלך השנים פורסמו שיריה וסיפוריה למבוגרים במוספים ספרותיים ובכתבי עת לספרות. כתבה והוציאה לאור שנים עשר ספרים לילדים וארבעה ספרי שירה. ציוריה ופסליה הוצגו בתערוכות יחיד ובתערוכות קבוצתיות.
מידע נוסף
פנלופי וורד, וי קילנד
פנלופי וורד, וי קילנד
מידע נוסף
פרד ברטון
פרד ברטון
מידע נוסף
פרדריקה עמליה פינקלשטיין
פרדריקה עמליה פינקלשטיין
סטודנטית לפילוסופיה בת 23.
״לשכוח״ הוא ספרה הראשון והיה מועמד לפרס רנודו היוקרתי.
מידע נוסף
פרופ' יונתן מזרחי
פרופ' יונתן מזרחי
פרופ' יונתן (יוני) מזרחי, אנתרופולוג (PhD, Harvard University 1992), פרופ' למערכות מידע, ובעל תארים בתחומי הארכיאולוגיה והגיאוגרפיה (BA, אונ' תל אביב 1987), מגדיר את עצמו כסקרן, מחנך, חוקר, ויזם ונבחר מספר פעמים כמרצה מצטיין באוניברסיטאות בארץ ובחו"ל.
מחקריו בתחומי המידענות וטכנולוגיות המידע, האבולוציה וההיסטוריה של הטכנולוגיה, ובתחומי האנתרופולוגיה והארכיאולוגיה מאפשרים לו לזהות קשרים מפתיעים ובלתי צפויים בין טכנולוגיות המידע והתקשורת החדשות לתהליכי עומק תרבותיים ארוכי-טווח בפרספקטיבה רחבה במיוחד. עבודתו המחקרית משולבת במעל לעשרים שנות ניסיון בין-לאומי מעשי בייעוץ ומחקר יישומיים במדינות וארגונים במדינות מתפתחות באפריקה, בקריביים, בדרום מזרח אסיה, ובמרכז אמריקה וביזמות טכנולוגית-אינטרנטית עסקית.
שימש בעבר בתפקידי מנהל מערכות מידע וכיועץ בכיר בפרויקטים הקשורים בטכנולוגיות מידע ותקשוב עבור אגף המודיעין בצה"ל, האיחוד האירופי, משרד האוצר הישראלי, ארגון הג'ויינט העולמי ועוד. פרופ' מזרחי עומד בראש החוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה במכללה האקדמית עמק יזרעאל והוא בוגר המחזור הראשון של מכון מנדל למנהיגות חינוכית בירושלים. דור רביעי למשפחת כורמים ממייסדי המושבה גבעת עדה בה הוא מתגורר גם היום.
מחקריו הנוכחיים עוסקים באבולוציה ובהיסטוריה התרבותית של טכנולוגיות המידע, בפסיכולוגיה של האישיות במרחב הסייבר, בהטמעה של טכנולוגיות מידע במערכות ממשל ובריאות, ובדינמיקה של יצירתם והפצתם של רעיונות (ממים) תרבותיים במרחב האינטרנט.
מידע נוסף
פרידריך ניטשה
פרידריך ניטשה
(1900-1844). פילולוג, הוגה דעות, מבקר תרבות, משורר ומלחין גרמני אשר תהילתו נודעה לימים כפילוסוף מחשובי זרם האקזיסטנציאליזם וכחוזה הפוסטמודרניזם.

מקור: ויקיפדיה
מידע נוסף
פרננדו פסואה
פרננדו פסואה
(1935-1888) מגדולי המשוררים, הסופרים והוגי-הדעות במאה העשרים והיוצר הפורטוגלי המפורסם ביותר מחוץ לגבולות ארצו.
פועלו הספרותי של פסואה קנה לו הערכה בקרב החוגים הספרותיים בפורטוגל עוד בימי חייו, אולם רק לאחר שהלך לעולמו התבררה מידת גדולתו וחשיבותו. לאחר מותו התגלו בביתו למעלה מ-25 אלף דפים כתובים בכתב ידו, שכללו קטעי שירה, הגות, מחזות, טקסטים מיסטיים ורומנים. מפעל התרגום וההוצאה לאור של כתביו טרם הושלם.
פסואה חיבר את כתביו תחת מספר רב של שמות עט, 70 לכל הפחות. אולם בניגוד לשמות עט רגילים, אלה ששימשו את פסואה היו דמויות מפותחות, בעלות ביוגרפיה, אישיות וסגנון כתיבה משל עצמן. חלקן אף קיימו ביניהן מערכות יחסים מורכבות וביקרו זו את יצירתה של זו. דמויות אלה, שהיו כולן פרי-רוחו של פסואה עצמו, כונו בפיו הטרונימים. שלושת ההטרונימים המרכזיים של פסואה היו אלברטו קאיירו, ריקארדו רייש ואָלְוַורוּ דה קמפוש.
מידע נוסף
פרנס־אוליבייה ז׳יסבר
פרנס־אוליבייה ז׳יסבר
פרנס־אוליבייה ז'יסבר — סופר, עיתונאי, בעל טור ומגיש טלוויזיה צרפתי שנחשב לאחד היוצרים הפוריים והפעילים חברתית־פוליטית מקרב בני דורו.
מידע נוסף
פרנסס הודג'סון ברנט
פרנסס הודג'סון ברנט
1924-1849. סופרת אמריקאית ממוצא אנגלי, נודעה בעיקר בזכות ספרי הילדים שכתבה: "סוד הגן הנעלם", "לורד פונטלרוי הקטן" ו"נסיכה קטנה".
מידע נוסף
פרנץ הסל
פרנץ הסל
מידע נוסף
פרנץ קפקא
פרנץ קפקא
פרנץ קפקא, הסופר היהודי הצ'כי, נולד בשנת 1883 בפראג והתגורר בה מרבית שנותיו. בנו של סוחר יהודי, שאופיו השטלתני השפיע על כל מהלך חייו ויצירתו. לאחר שסיים לימודי משפטים, עבד בחברת ביטוח בפראג, עד שחלה בשחפת ונאלץ לעזוב את משרתו. במשך חייו הקצרים פרסם מעט מאוד וביקש שכתבי היד שלו יישרפו לאחר מותו. מרבית יצירותיו – בהן הרומנים הגדולים: 'המשפט', 'הטירה' ו'הנעדר', שמלאכת כתיבתם לא נשלמה – פורסמו לאחר מותו בידי ידידו הקרוב מכס ברוד.
קפקא הוא אחד הסופרים האירופים החשובים ביותר של המאה העשרים. בסגנונו הבהיר נתן את הביטוי החזק ביותר למצבו הקיומי של האדם המודרני: ייאוש מוחלט מכל אפשרות ליחסים נורמליים עם החברה האנושית והתפכחות אכזרית מהתפיסה האנושית היסודית שהאדם הוא יצור בעל כבוד ורגש, שהעולם נוצר עבורו.
מיצירותיו הנוספות: גזר הדין וסיפורים אחרים, מחברות האוקטבו, מכתבים אל פליצה, רופא כפרי והיונה שעל הגג.
קפקא מת משחפת בשנת 1924.

מידע נוסף
פרנק פבלוף
פרנק פבלוף
פרנק פַבְלוֹף, סופר צרפתי ממוצא בולגרי, נולד בצרפת ב־ 1940. עבד כמחנך של חבורות רחוב והתמחה בפסיכולוגיה ובהגנה על זכויות הילד. שירת בארצות שונות באפריקה ובאסיה מטעם המשרד לשיתוף פעולה בינלאומי. עד כה פרסם יותר מעשרה רומנים למבוגרים ולנוער שזכו להצלחה רבה. את בוקר חום כתב כביטוי לחרדתו מפני עליית הפשיזם בצרפת, אך המסר שלו רלוונטי לכל מדינה אחרת. הספר תורגם לשפות רבות ונמכר ביותר ממיליון עותקים בצרפת וברחבי אירופה, שם גם נכלל בתוכנית הלימודים בבתי הספר התיכוניים.
מידע נוסף