צפון ודרום
מתאים לאפליקצית הליקון בלבד
android apple קריאה מקוונת
גודל: 503 עמוד (לפי 300 מילה בעמוד)
שפה: עברית
הוצאה: ספטמבר 2016
מסת"ב: 12651
preview
צפון ודרום
מחבר: אליזבת גאסקל
הוצאה: הכורסא   סוגה: סיפורת תרגום   עריכה: הילית חמו-מאיר   תרגום: עידית שורר

צפון ודרום (1854) מאת אליזבת גאסקל הוא סיפור אהבה של אישה צעירה, מרגרט הייל, העוברת עם משפחתה מהדרום השופע אך המנומנם של אנגליה אל הצפון התעשייתי והפעיל שלה.
מרגרט פוגשת מקרוב את הקשיים של מעמד הפועלים ובלב נרגש נרתמת לטובתו. היא פוגשת גם בג'ון תורנטון המסקרן, בעלים של מטוויה מקומית ואדם בעל עקרונות. המתח הרומנטי מטפס ועולה במהלך שדומה ל"גאווה ודעה קדומה" של ג'יין אוסטן. אך, שלא כמו גיבורתה של אוסטן, חיה מרגרט בעולם של מציאות קשה, כזו שבה מעטים הדברים שמטויחים, ושבה הסבל הולך יד ביד עם האושר המיוחל.
זהו תיאור קלאסי של התיעוש של המאה התשע-עשרה ושל מורכבויות הלב האנושי; והקוראים בני זמננו יופתעו לגלות עד כמה הנושאים החברתיים המועלים ברומן ויקטוריאני זה, עדיין בוערים גם כיום.

"בוז לדיקנס. תאכלי את הלב שלך, נל הקטנה. אליזבת גאסקל יכולה לכתוב סצנות שיגרמו לגרביים שלכם להפוך לשלולית." סקוטסמן


אליזבת גאסקל

אליזבת גאסקל היא אחת הסופרות האנגליות החשובות של המאה ה-19. הספר צפון ודרום הוא יצירת מופת והספר הידוע ביותר שלה. הספר פורסם לראשונה ב-1854 בכתב העת אותו ערך צ'רלס דיקנס ויצא לאור לראשונה בשלמותו כספר ב-1855.

 
ביקורות
לספר זה התפרסמו 1 ביקורות

"צפון ודרום": קלאסיקה אפקטיבית ורלוונטית, ynet

אריק גלסנר תאריך: 21-10-2016

מלבד הנאת הקריאה הישירה — חיוניות הדמויות ויחסיהן, העלילה המחושבת, התהייה אם ולמי תינשא מרגרט (כמו אצל אוסטן, האהבה אצל גאסקל היא ממבט שני ולא ראשון) — יש לרומן הזה חשיבות היסטורית ממדרגה ראשונה.
לקריאה נוספת לחץ כאן